۶ تکنیک تدریس که باید بدانید!


آموزش صحیح کودکان یکی از دغدغه مهم می‌باشد که بخش اعظمی از این آموزش در مدرسه صورت می گیرد.آموزش و پرورش نیز به مانند دیگر ارگان ها در سالهای اخیر پیشرفت کرده است. امروزه تکنیک های آموزشی پیشرفت بسیار خوبی د اشته به گونه‌ای که دانش آموزان اکثراً با یادداشت برداری آشنا هستند. معلم در این بین نقش بسیار مهمی داشته و در‌واقع می‌توان گفت معلم یک عامل بسیار تاثیر گذار در کنجکاوی و تمایل به یادگیری دانش آموزان است.
بسیاری از تکنیک های تدریس مختص به عصر حاضر نمی باشد و حتی شاید قدیمی می باشد. تکنولوژی به ما کمک می‌کند تا با استفاده از تکنیک های جدید با تکنیک های قدیمی رو به رو شویم.
در ادامه به چند تکنیک اشاره خواهیم کرد که به تدریس بهتر شما کمک می کند.

۱ـ مطالعه قبل کلاس

مدل تدریس‌(Flipped Classroom)بر اساس تشویق دانش آموزان به مطالعه قبل از کلاس می باشد. در این روش دانش آموز قبل از تدریس معلم درس را در خانه مرور می کند. این کار سبب می‌شود تا هنگامی که معلم شروع به تدریس کرد، دانش آموز سریع‌تر متوجه مطلب شده در نتیجه کلاس پویاتر می شود. از طرفی در این روش دانشآموزان می‌توانند تا سؤال‌هایی که هنگام مطالعه به ذهنشان خطور کرده را سر کلاس بپرسند.

۲ـ روش تدریس موردی:

در این روش معلم با استفاده از وقایع واقعی به توضیح و تفسیر مطلب می پردازد. این روش اگرچه یک روش ساختار یافته می‌باشد اما برای بسیاری از مطالب مثالی یافت نمی‌شود و یا ره حلی برایشان وجود ندارد.
با این حال روش موردی موجب درک بهتر دانش آموزان و آماده شدن بهتر برای دنیای واقعی می باشد.

۳ـ خودآموزی

کنجکاوی عامل اصلی یادگیری است. حفظ کردن یک متن طولانی سبب می‌شود بعد از مدت کوتاهی آن را فراموش کنند. آنچه که سبب می‌شود، دانش اموزان یاد بگیرند و به یادگیری علاقه نشان دهند، جتجو و تمرکز بر علاقه شان است.
سگاتای میترا، یک پژوهشگر آموزشی در دهلی نو، آفریقای جنوبی و ایتالیا، به کودکان اجازه دسترسی به اینترنت را داد. نتایج به دست آمده می‌تواند جالب باشد. تا زمانی که کودکان نمیدانستند اینترنت چیست می توانستند به راحتی به آموزش خودشان کمک کنند.
یک روش برای خودآموزی دانش اموزان ایجاد نقشه ذهنی می باشد. در این روش معلم می‌تواند یک نقشه ذهنی روی تابلو بکشد و از دانش اموزان بخواهد آن را تکمیل کنند. در این روش دانش اموزان به تنهایی و یا با کمک همکلاسی های خود اقدام به تکمیل نقشه ذهنی می کنند.

۴ـ روش بازی:

یکی از روش‌های موفق تدریس روش بازی می باشد. در این روش معلم با استفاده از بازی‌های مختلف به آموز دانش آموز کمک می کند. این روش بخصوص برای ابتدایی و پیش دبستانی بسیار مؤثر می باشد.
معلم باید با توجه به سن و رده تحصیلی دانش آموز می‌تواند سرگرمی و بازی‌های مناسب را انتخاب کند.انتخاب نوع سرگرمی نیز بسیار مهم است و باید به گونه‌ای باشد که برای دانش آموز خسته کنند نبوده و جذاب باشد. همچنین می‌توانید با استفاده از بازی اقدام به آموزش از طریق رقابت با همکلاسی ها کنید.

۵ـ رسانه های اجتماعی:

یک روش آموزش استفاده از رسانه‌های اجتماعی می باشد. دانش آموزان به شبکه‌های اجتماعی علاقه بسیاری دارند. شما می‌توانید از این علاقه برای آموزش آن‌ها استفاده کنید. مثلاً آکادمی زبان برزیل روشی به اسم بالن قرمز را مطرح کرد و از دانش آموزان خواست تا توییت هنرمندانی که دوست دارند را بخوانند و اشتباهات گرامری آن‌ها برای بهبود زبان انگیسی خود جمع آوری کنند.

۶ـ استفاده از ابزار های انلاین:

بسیاری از نرم‌افزارها وجود دارند که به صورت رایگان یا با هزینه اندک ارائه می‌شوند که به پیشرفت دانش آموزان کمک می کند. شما می‌توانید با معرفی و آموزش این ابزارها به یادگیری بیشتر آن‌ها کمک کنید.


مطالب مرتبط