چگونه یادداشت برداری موفقی داشته باشیم


یادداشت نوشتن یکی از کلید های موفقیت در مطالعه است. اگر یادداشت برداری نکنید باید  مقدار قابل توجهی از زمان خود را صرف مطالعه اطلاعات مربوط به کلاس درس کنید.
راهکار های زیر به شما کمک می‌کند تا یادداشت‌های بهتری بردارید:
۱. دقت در یادداشت برداری
زمان یادداشت برداری سعی کنید دقیق و قابل خواندن بنویسید. کلمات کلیدی حین درس را بنویسید. اغلب زمانی که معلم تدریس می‌کند فکر می‌کنید بعداً بخاطر خواهید آورد اما چنین نیست. پس جزئیات را از یاد نبردید!
۲. آمادگی قبل از کلاس
دانش آموزانی که یادداشت‌های جلسات قبل را مرور می‌کنند و با ذهنی آماده سر کلاس حضور دارند، می‌توانند یادداشت‌های بهتری نیز بنویسند. این افراد چون مطالب جلسه قبل را مرور کرده اند، هنگامی که معلم از جلسه قبل مفهومی را بیان می کند، گیج نمی‌شوند.
۳. مقایسه یادداشت‌ها
برای آنکه یادداشت‌های شما دقیق باشد، آن را با دیگر دانش آموزان مقایسه کنید. اینکار باعث می‌شود نکاتی که شما به آن توجه نکرده‌اید و دیگران نوشته‌اند را پیدا کنید.
۴.تمرکز
سعی کنید موقع تدریس معلم جایی بنشینید که حواستان پرت مسائل دیگر نشود. بعضی از دانش آموزان حتی در نقاطی قرار می گیرند که به طور مداوم به ساعت نگاه می کنند.
۵. سازماندهی یادداشت‌ها
یادداشت های خود را توسط تاریخ، ساعت کلاس و موضوع سازماندهی کنید. در این صورت یادداشت‌ها باهم قاطی نمی شوند.
۶. استفاده از علایم و نماد
یادداشت تمام موارد بیان شده سخت است. کوتاه بنویسید. در عوض از علائم برای توضیح یا درجه اهمیت استفاده کنید. مثلاً * بگذارید یا زیر مطلب خط بکشید.
۷.نوشتن سوالات
اگر در حین گوش دادن یا یادداشت برداری سؤالی به ذهنتان آمد بنویسید. اگر جواب آن را پیدا کردید یا از معلم پرسیدید، آن را به دفترچه یادداشت خود اضافه کنید.
۸. وضوح
خوانا بنویسید. فضایی برای نکات کلیدی باقی بگذارید و هرجا که مطلبی از یادداشت‌های قبلی نیاز بود ، پیوست دهید.

یادداشت برداری از کلاس یکی موارد بسیار مهم برای بالا بردن سطح کیفیت مطالعه شما می باشد. از این رو به یادداشت‌های خود دقت کنید و نکات ضعف خود را در یادداشت نویسی پیدا کنید.


مطالب مرتبط