چگونه می‌توان قدرت یادگیری مغز را افزایش داد؟


یادگیری توانایی است که در برخی از افراد سطح بالاتری داشته و برخی سخت تر یاد می گیرند. به طور کلی تمامی افراد دارای استعداد هستند، بنابراین توانایی یادگیری نیز دارند حال در موضوعات مختلف.
چیزی که در این بخش می‌خواهیم به آن بپردازیم نوع موضوع برای یادگیری نیست بلکه توانایی آموزش دادن مغز برای پذیریش یادگیری است. افزایش یادگیری برای ما بسیار مفید است؛ یادگیری می‌تواند ما را از ابتلا به بیماری آلزایمر دور بدارد، مهارت های ما را افزایش دهد، با افزایش مهارت و  مطالعه احساس بهتری خواهیم داشت پس به ایجاد حس آرامش نیز کمک می کند.  در ادامه به چند مورد از روش‌های تقویت مغز اشاره خواهیم کرد:

۱ـ هدفتان را مشخص کنید.

برای یادگیری باید هدف د اشته باشید و این هدف می‌تواند بسیار متغیر باشد. مثلاً کاهش سطح استرس یا راهی برای استراحت. داشتن یک هدف به مطالعه مفید کمک می کند.

۲ـ از چیزهای کوچک شروع کنید. 

بجای آنکه در روز صفحات معینی از کتاب را بخوانید، ۱۵ دقیقه دو یا سه بار در هفته مطالعه کنید.
خودتان را از ابتدا خسته نکنید.

۳ـ سرگرمی ایجاد کنید

اگر فکر کنید که یادگیری غیر ممکن است پس توانایی شما کاهش می یابد. خودتان را تشویق کنید و با ایجاد سرگرمی به خودتان انگیزه بدهید. مثلاً هرچیزی که یا گرفتید به خودتان ستاره بدهید. یک بازی را یاد بگیرید.

 ایده‌هایی برای یادگیری در تمام عمر:

اگر نمی‌دانید برای اینکه مادام العمر یاد بگیرید چه کاری انجام دهید، می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید.

کتاب بخوانید: ادامه تحصیل یا خواندن کتاب‌های مختلف می‌تواند به مغز شما کمک کند تا مدام العمر یاد بگیرد. 

مشارکت در گروه‌ها و بحث ها: تنها و در انزوا به دنبال یادگیری نباشید. در گروه‌ها شرکت کنید و با دیگران به گفتگو بنشینید. می‌توانید حتی از گروه‌های مجازی نیز استفاده کنید.

فیلم ببینید: فیلم‌های قدیمی را دوباره نگاه کنید. به تماشای برنامه‌های گفتگو محور بنشینید.

شرکت در کلاس ها: می‌توانید به ادامه تحصیل بپردازید یا در کلاس‌های آموزشی مختلف شرکت کنید. همچنین اگر امکان رفتن به کلاس را ندارید، می‌توانید در کلاس‌های مجازی شرکت کنید.

از اشتباهات خود استفاده کنید: بجای قضاوت خودتان، از اشتباهاتتان برای یادگیری بهتر استفاده کنید. از خودتان بپرسید آیا می‌خواهید یاد بگیرید یا خیر، اگر جواب مثبت است به کارتان ادامه دهید.


با انجام تکنیک های فوق مغز شما تقویت شده و یادگیری در شما بهبود می یابد. یادتان نرود که یادگیری محدود به رده سنی نیست بلکه مادام العمر ادامه دارد.


مطالب مرتبط