چگونه معلمان به دانش آموزان انگیزه می‌دهند


 معلمان می توانند دانشجویان را به یادگیری، خواندن و نوشتن با استفاده از روش های آموزشی مختلف چون انگیزشی، علمی، خلاقیت و … تشویق کنند. تکنیک های زیر در ایجاد انگیزه برای دانش اموز می‌تواند مؤثر باشد.

مثال در دنیای واقعی:

یکی از بهترین راه‌ها مثال زدن در دنیای واقعی می باشد. وقتی چیزی را به صورت تئوری به دانش آموز یاد می‌دهید، بهتر است مثالی از دنیای واقعی را برای وی عنوان کنید. آنگاه متوجه خواهید شد که چقدر بهتر درک می کنند.
مثلاً اگر فرمولی را توضیح می دهید، کاربرد آن را بیان کنید. نحوه استفاده آن را در زندگی بیان کنید.از تصاویر نیز می‌توانید استفاده کنید.

جستجو خلاقت و ایجاد تخلیل:

هنگامی مطلبی را برای دانش آموز شرح دادید و مثالی برای وی عنوان کردید. موضوع را به خوبی برای دانش اموز روشن کنید و مزایا و کارکرد آن را به خوبی شرح دهید.هنگامی موضوع برای دانش آموز روشن شد، تخلیل و خلاقیت وی شکل می گیرد. به ترتیب هم انگیزه شما و هم انگیزه دانش آموز بالا می رود.

مثال‌هایی از اتفاقات روزمره:

امروزه اکثر دانش آموزان از فیس بوک، یوتیوب، تلویزیون و رسانه های اجتماعی آگاهی دارند. این مسأله فرصتی عالی برای معلمین می‌باشد تا بین درس و اتفاقات روزمره ارتباط برقرار کنند.
به عنوان مثال، اگر درس مربوط به حفظ حریم خصوصی داده ها باشد، از حوادث مربوط به حریم خصوصی اطلاعات استفاده کنید.  از اخبار و … می‌توانید استفاده کنید.
به طور مشابه، اگر در مورد زمین لرزه باشد، نمونه ای از زلزله  کشورهای دیگر را بیان کنید. نمایش داده ها، اخبار، فیلم ها، روش های اندازه گیری و تکنیک ها از جمله روش‌های انگیزشی هستند.

بیان تجربیات خود:

وقتی معلمین تجربیات خود را برای دانش آموزان مطرح می‌کنند می‌تواند تأثیرات مثبت و منفی بر دانش آموز بگذارد. به عنوان مثال اگر دبیر اقتصاد از تجربیات شخصی خود برای استفاده از اقتصاد بگوید، دانش آموزان نیز به اقتصاد علاقه‌مند می شوند.

استفاده از روش‌های خلاقانه تدریس:

روش‌های تدریس قدیمی را کنار بگذارید که معلم باید درس می‌داد و دانش اموز فقط گوش می کرد. از روش‌های نوین تدریس استفاده کنید. هیچ کسی بدون استعداد نیست، تنها استعداد ها باهم تفاوت دارند.  شما باید در روش‌های آموزشی خلاق باشید تا دانش آموزان از سطوح مختلف هوشی بتوانند یاد بگیرند.

برخی از نظرات دانش آموزان:

برخی از دانش آموزان دغدغه های خود را در رابطه با آموزش و معلمین عنوان نمودند که به صورت زیر می باشد:
۱ـزمانی که سؤالی را از دانش آموزی می‌پرسید سعی کنید با گشاده رویی و مهربانی بپرسید. حتی اگر چندبار می پرسید.
۲ـ اگر دانش آموزی به سؤالی اشتباه پاسخ داد، با وی تند و تلخ برخورد نکنید. سعی کنید در مورد پاسخش نظرش بپرسید تا به جواب درست برسید.
۳ـ شوخ طبح باشید و مانند یک دوست رفتار کنید.
۴ـ از همه قشر از دانش آموزان سؤال بپرسید نه فقط ردیف اول یا دانش اموزان ضعیف.
۵ـ تکلیف کاری دانش آموزان برای فردا به روشنی بیان کنید.


با دانش آموزان خود تحقیق کنید، جستجو و آزمایش کنید. سعی کنید به انگیزه دانش آموزان توجه کنید.

مطالب مرتبط