چگونه برنامه ریزی درسی ایجاد کنیم ؟


برنامه مطالعه یک برنامه سازماندهی شده است که افراد آن را ایجاد می کنند تا میزان بازدهی آن‌ها از درس خواندن افزایش یابد.برنامه ریزی برای افزایش بازدهی مطالعه شما بسیار مؤثر می‌باشد و کمک می‌کند تا نتایج دلخواهتان را کسب کنید. ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید برنامه جامعی از مطالعه تهیه کنید.

چرا من به یک برنامه تحصیلی نیاز دارم؟

یک برنامه درسی به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست حرکت کنید. برنامه سبب می‌شود بتوانید خود را ارزیابی کرده و بدانید چه نقاط ضعف و قدرتی دارید.
توجه داشتید باشید برنامه‌ریزی یک مسأله شخصی است و برای هر فرد متفاوت است. زمان مطالعه شما با همکلاسیتان متفاوت است. شاید شما در روز یا در صبح گیرایی بالاتری داشته باشید و همکلاسیتان شب‌ها مطالعه کند.
شما باید هدفتان از مطالعه را مشخص کنید. چرا درس می خوانید؟ این برنامه به شما در دستیابی به چه چیزی کمک خواهد کرد؟
هر قد عمیق‌تر مطالعه کنید می‌توانید زمان کمتری را برای مطالعه صرف کنید. پس زمان مطالعه به میزان عمق یادگیری شما بستگی دارد.
گام های زیر را طی کنید تا بتوانید یک برنامه جامع تهی کنید.

گام اول:

یک جدول زمانی تهیه کنید. مشخص کنید چه ساعت‌هایی در مدرسه یا دانشگاه هستید، چه ساعت‌هایی به خواب، غذا و گردش می پردازید.شما باید دقیقاً بنوسید چه ساعت‌هایی در منزل هستید و یا چه ساعت‌هایی از روز خالی بوده و هیچ کاری ندارید. بدین ترتیب زمان هایی را می‌توانید به مطالعه اختصاص دهید یافت می شود.

گام دوم:

حالا که جدول زمانی تهیه کردید می‌توانید زمان مطالعه خود را مشخص کنید. سعی کنید با دقت بیشتری به تقسیم‌بندی دروس در روز های مختلف بپردازید. مثلاً روزهای دوشنبه، چهارشنبه مطالعه ریاضی، سه شنبه، پنجشنبه مطالعه زبان و …

گام سوم:

اهداف خود را در ابتدای هر هفته برای مطالعه مشخص کنید. اگر برای امتحانی خاصی چون امتحان میان ترم درس می‌خوانید، بهتر است دو هفته قبل از آزمون به انجام تمرین و مرور خلاصه ها بپردازید.
برنامه‌ریزی خود را با اهداف هر هفته مطابقت دهید. ببینید آیا برنامه شما در جهت اهداف هفته و هدف نهاییتان می باشد؟

گام چهارم:

به یاد داشته باشید برنامه شما باید به گونه‌ای باشد که با ویژگی‌های شخصی شما مطابقت داشته باشد . از طرفی اندکی انعطاف در برنامه نیز لازم می‌باشد، چون گاهی ممکن است به جایی که برنامه‌ریزی نکرده‌اید بروید یا یک کلاس خاص ثبت نام کنید.

نکات برنامه‌ریزی درسی:

بهتر است یک درس را چند روز مداوم مطالعه نکنید، چون سبب دلسردی شما می شود. از طرفی تفریح با دوستان، ورزش و … را نیز در برنامه تان بگنجانید زیرا به بالا رفتن حالات روحی شما کمک می کند.
برخی از افراد به صورت گروهی مطالعه بهتری دارند تا به تنهایی. اگر می‌توانید با همکلاسی خود مطالعه کنید زیرا سبب می‌شود در بحث شرکت کنید و مطالب بهتر در ذهنتان می ماند. در این موارد سعی کنید کسی را پیدا کنید که برنامه‌ مطالعه نزدیک بهم داشته باشید.
در برنامه‌ریزی خود ابزاری که برأی مطالعه نیاز دارید را فراموش نکنید.دقیقا بنویسید به چه چیزهایی نیاز دارید تا قبل از شروع آزمون آن‌ها را تهیه کنید .

مطالب مرتبط