پیدا کردن یک مکان مطالعه مناسب


یکی از کلید های موفقیت در مطالعه، پیدا کردن یک مکان مطالعه مناسب می باشد. در یک اتاق که پر از عوامل حواس پرتی می باشد، مطالعه دشوار است. محل مطالعه از فرد به فرد دیگر  متغییر است. شما ممکن است در جایی آرام و ساکت بتوانید تمرکز کنید و دیگری در جایی پر از رفت و آمد و شلوغی. برخی از افراد در سکوت دچار حواس پرتی می شوند و نمی‌توانند تمرکز کنند.
چند دستور العمل کلی برای انتخاب مکان مطالعه:
یک روال ایجاد کنید: هر جایی که احساس راحتی دارید و تمرکزتان بیشتر است درس بخوانید ، اما سعی کنید همیشه همانجا را انتخاب کنید. محلی که انتخاب می‌کنید عاری از چیز هایی باشد که حواستان را پرت می کند. مثلاً اگر شما مایل به تماشای تلویزیون هستید، اصلاً ایده خوبی نیست که در اتاقی که تلویزیون دارد مطالعه کنید.
شاید این روش یکم یکنواختی ایجاد کند، اما در عوض عادت به مطالعه شما را افزایش می دهد.
انتخاب یک مکان راحت: ممکن است شما ساعت‌ها مطالعه کنید. بنابراین باید جایی قرار بگیرید که از ناراحتی‌هایی مانند بد قرار گرفتن دست، پا، کمر و … به دور باشید. نشستن بد هنگام مطالعه می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی در آینده شود. همچنین هر چه نیاز دارید را در کنار خود قرار دهید.
از نور خوب استفاده کنید زیرا اگر نور محل مطالعه کافی نباشد، مطالعه را برایتان سخت می‌کند و اثر منفی بر مطالعه و سلامت شما خواهد داشت.
ارزیابی خود: شما باید خود را ارزیابی کنید. باید بدانید چه چیز هایی ممکن است حواستان را پرت کند تا محل مناسبی را انتخاب کنید. شیوه مطالعه شما نیز باید مشخص باشد تا لوازم مورد نیاز خود را تأمین کنید. در نتیجه ابتدا نحوه یادگیری را مشخص کنید سپس محل مطالعه را انتخاب کنید.

به طور کلی انتخاب مکان مطالعه به راحتی و تمرکزتان بستگی دارد. در زیر چند نمونه از مکان های مطالعه را بیان می کنیم.
کتابخانه:  کتابخانه‌ها محیطی با ویژگی های مختلف برای مطالعه می باشد. از جمله اتاق های جداگانه، اتاق های مطالعه گروهی،میز مطالعه، نیمکت  و همچنین انواع اطلاعات و منابع آموزشی.
اتاق خواب: با توجه به راحتی و آسایش آن، می توانید محل مطالعه مناسبی باشد. همچنین تمام چیز هایی که برای مطالعه نیاز دارید، در دسترستان می باشد. اتاق خواب همواره بهترین مکان برای مطالعه است اگر  چیزهایی که در اتاق دارید حواستان را پرت نکند. 
سالن مطالعه در مدرسه:  در سالن مدرسه می‌توانید به تنهایی یا گروهی مطالعه کنید.
کلاس درس: یک کلاس خالی می تواند یک مکان عالی برای مطالعه باشد. بسیاری از  دانشگاه ها به دانشجویان اجازه می دهند تا از کلاس های درس برای مطالعه استفاده کنند.
کافی شاپ:  سر و صدای کم، وای فای رایگان، نورپردازی عالی و فضای آرام یک کافی شاپ یک محل عالی برای مطالعه می تواند باشد.

مطالب مرتبط