نکات کلیدی برای مدیریت زمان


تهیه تقویم و برنامه‌ریزی هفتگی و روزانه برای مدیرت زمان بسیار مؤثر می‌باشد، اما راهکار های دیگری نیز برای مدیریت زمان وجود دارد که باید آن‌ها را نیز مد نظر قرار دهید. به راهکار های زیر توجه کنید.
اهداف خود را اولویت بندی کنید.وقتی به دروس و میزان مطالعه خود فکر می کنید، ممکن است دچار سردرگمی شوید. کدام درس را زودتر بخوانید؟ برای کدام مطلب بیشتر وقت بگذارید؟
برای مقابله با این مشکل، دروس را اولویت بندی کنید و ابتدا از دروس مهم شروع کنید. چون در ابتدای مطالعه انرژی شما بیشتر است.
بعضی از دانش آموزان 20 دقیقه اول وقت خود را فقط به دنبال جایی برای مطالعه صرف می کنند. یکی از  کلید های مدیریت زمان در این است که فضای مناسبی را به مطالعه اختصاص دهید. جایی را پیدا کنید که حواستان پرت موضوعات دیگر نشود. 
مدت زمان مشخصی را برای مطالعه اختصاص دهید. مثلاً می‌توانید دوره های  40 تا 50 دقیقه ای انتخاب کنید. البته این مسأله به توانایی و تمرکز شما بستگی دارد. بعد از گذشت آن زمان به اطراف بروید، چیزی میل کنید و به محل مطالعه بر گردید.
یکی از مهم‌ترین عوامل مدیریت زمان انجام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده می باشد. برخی می گویند شما کار مدرسه خود را بعداً یا  قبل از رفتن به تخت خواب انجام دهید.مطمئن باشید در این صورت تکالیف شما به فردا موکول می شود. بنابراین در اسرع وقت تکالیف مدرسه خود را کامل کنید. این مسأله به شما این امکان را می‌دهد تا با تمرکز کافی به بقیه کار هایتان برسید.
از منایع مفید استفاده کنید. وقت خود را صرف آزمون و خطا از منابع دیگر نکنید. از معلم، همکلاسی و … کمک بگیرید. اگر چیزی را نمی دانید بپرسید تا با درگیر شدن ذهنتان، وقتتان هدر نرود.
به یک گروه مطالعاتی ملحق شوید. گروه های مطالعاتی به شما امکان آموختن بیشتر می دهد. کار در یک گروه مطالعه باعث می شود تا سریعا به موضوعات مختلف، تحقیق ها و آموخته های دیگران دسترسی پیدا کنید. می توانید هر عضو یک موضوع درسی را بر عهده بگیرد و سپس برای گروه خلاصه تهیه کند.
ورزش کنید. به اندازه کافی بخوابید و غذای کافی بخورید. اینکار به تمرکز شما کمک می‌کند. بدین ترتیب از زمان خود بهره بیشتری می برید. همچنین صبح زود بیدار شدن سبب می‌شود تا در طول روز بتوانید به کار های خود رسیدگی کنید.


مطالب مرتبط