معرفی رشته پرستاری


 رشته پرستاری از زیر مجموعه علوم تجربی می‌باشد. این رشته تحصیلی یکی از مشاغل سخت بوده که نیاز به علاقه بسیاری دارد. امکان ادامه تحصیل این رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فراهم بوده و داوطلبان می‌توانند به ادامه تحصیل بپردازند.

مهارت های رشته پرستاری:

رشته پرستاری یکی از مشاغلی است که به طور مستقیم با بیمار مرتبط است بنابراین به مهارت در کار به همراه برخورد مناسب نیازمند می باشد. پرستار نقش مراقبتی- درمانی بر عهده دارد، پس عمل‌کرد رفتاری وی بر روند درمان بیمار مؤثر خواهد بود. اگر تحمل دیدن صحنه‌های دلخراش، بیماری، فشار کاری سخت، شیفت های شبانه و … را ندارید از انتخاب این شغل صرف نظر کنید.

دروس رشته پرستاری:

رشته پرستاری نیز به مانند سایر رشته‌ها از دروس عمومی، تخصصی، پایه و اصلی تشکیل می شود.مبانی نظری اسلام، ادبیات فارسی،  اخلاق اسلامی، زبان عمومی، انقلاب اسلامی، تربیت بدنی ۱و۲، تاریخ وتمدن اسلامی، دانش خانواده و جمعیت، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران از جمله دروس عمومی و تشریح، میکروب شناسی، فیزیولوژی، انگل شناسی، ژنتیک و ایمونولوژی، آمارحیاتی مقدماتی، بیوشیمی، تحقیق در پرستاری، فناوری اطلاعات در پرستاری از جمله دروس پایه رشته پرستاری می باشد.
دروس تخصصی این رشته شامل غذیه و تغذیه درمانی،اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریهای شایع در ایران، روانشناسی فردی و اجتماعی، داروشناسی، زبان تخصصی، فرایند آموزش بیمار، اخلاق پرستاری و ارتباط حرفه ای، پرستاری سلامت فرد و خانواده، پرستاری سلامت جامعه، پرستاری و بهداشت محیط، اصول ومهارتهای پرستاری، بررسی وضعیت سلامت، پرستاری بهداشت مادر و نوزاد، پرستاری در اختلالات سلامت مادر و نوزاد، مفاهیم پایه پرستاری، پرستاری بزرگسالان / سالمندان و… می باشد.
دروس دیگر نیز شامل اصول و مهارت های پرستاری، پرستاری بهداشت مادران و نوزاد، پرستاری سلامت جامعه/ فرد و خانواده / محیط،پرستاری بیماری های کودکان،اصول مدیریت خدمات پرستاری، پرستاری مراقبت های ویژه، پرستاری اورژانس در بحران ها و حوادث غیر مترقبه می شود.

بازارکار رشته پرستاری:

پرستاری ااز جمله مشاغلی می‌باشد که در دهه های اخیر از بازارکار خوبی بهره مند است. فارق التحصیلان این رشته می‌توانند هم به عنوان پرستار در بیمارستان ها و مراکز درمانی در بخش مختلفی مشغول به کار شوند. همچنین می‌توانید در کلینیک ها یا به صورت پرستار خانگی و … نیز فعالیت کنید. در‌آمد پرستاران در بخش‌های مختلف متفاوت است. 

گرایش ارشد رشته پرستاری:

شما به عنوان یک پرستار می‌توانید در رشته‌های آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، اتاق عمل، ارگونومی، تکنولوژی گردش خون، سلامت سالمندی، علوم تشریحی، فیزیولوژی، مدیریت توانبخشی، روان پرستاری، پرستاری داخلی-جراحی، پرستاری سلامت جامعه،پرستاری کودکان، پرستاری نظامی،پرستاری مراقبت های ویزه نوزادان، پرستاری توانبخشی، پرستاری اورژانس، پرستاری مراقبت های ویژه، پرستاری سالمندی، مدیریت پرستاری به ادامه تحصیل بپردازید.

مطالب مرتبط