معرفی رشته مهندسی کامپیوتر


مهندسی کامپیوتر از جمله رشته‌های مورد توجه می‌باشد و هر ساله متقاضیان بسیاری دارد. هدف اصلی این رشته ساخت، طراحی، عیب یابی دستگاه‌های کامپیوتری می باشد. مهندسی کامپیوتر دارای دو گرایش نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌باشد و بسته به نوع تخصص باید بتواند سخت‌افزار یا شبکه‌های کامپیوتر را طراحی کند.

مهارت های مهندسی کامپیوتر :

این رشته طبعا با کامپیوتر رابطه مستقیم دارد. بنابراین از اصلی‌ترین مهارت های مورد نیاز توانایی کار کردن با کامپیوتر می باشد. از طرفی شما باید مباحث مربوط به رایانه باید علاقه‌مند باشید در غیر این صورت ممکن است این رشته برایتان بی روح باشد و پس از مدتی از آن دلزده شوید.

بازار کار مهندسی کامپیوتر :

در عصر حاضر اگر در رشته‌های مرتبط با فناوری مهارت داشته باشید، می‌توانید بازار کار خوبی برای خود فراهم کنید. یک مهندس کامپیوتر می‌تواند در اکثر نهاد های دولتی و شرکت های مرتبط با فناوری مشغول به کار شود. همچنین شما به عنوان یک مهندس کامپیوتر می‌توانید خود اقدام به ایجاد یک کسب و کار کنید.

دروس مهندسی کامپیوتر :

دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، مبانی کامپیوتر، آزمایشگاه کامپیوتر، کارگاه و … از جمله دروس پایه می باشد. درس‌های عمومی نیز شامل تربیت بدنی، اخلاق اسلامی، تاریخ و تمدن اسلام، مبانی اسلام، اندیشه اسلامی و … می باشد.
دروس تخصصی و اصلی این رشته گرایش نرم‌افزار و سخت افزار نیز شامل ذخیره و بازیابی اطلاعات، مدارهای منطقی، هوش مصنوعی،طراحی و پیاده‌ سازی سیستم‌های بی درنگ، مهندسی اینترنت، زبان ماشین و برنامه نویسی، الکترونیک دیجیتال، شبیه سازی کامپیوتری، معماری سیستم‌های کامپیوتری، ریز پردازنده ها، اصول طراحی پایگاه داده ها، ذخیره و بازیابی اطلاعات، هوش مصنوعی، اصول طراحی کامپایلر، طراحی و پیاده‌سازی زبان ها، سیگنال ها و سیستم ها، مهندسی نرم افزار، مهندسی اینترنت، سیستم‌های خبره، زبان ماشین و اسمبلی، آزمایشگاه مدار الکتریکی، آزمایشگاه سیستم عامل و … می شود.

گرایش کارشناسی ارشد:

معماری سیستم‌های کامپیوتری، هوش مصنوعی و رباتیکز، نرم افزار، شبکه‌های کامپیوتری، رایانش امن، بیوانفورماتیک، الگوریتم ها و محاسبات از جمله گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر هستند.

مطالب مرتبط