معرفی رشته مهندسی پلیمر


رشته مهندسی پلیمر یکی از رشته‌های در حال رشد می باشد. پلیمر به موادی چون لاستیک، چسب، لوله های پلی اتیلن، فایبر گلاس، کیسه های پلاستیکی، لنز چشمی، دندان مصنوعی و … گفته می‌شود که مهندس پلیمر به بررسی این مواد می پردازد.

مهارت های مهندسی پلیمر:

برای توانایی بررسی و تولید مواد پلیمری شما احتیاج به دانش شیمی،فیزیک و ریاضیات داشته باشید. شما همواره در آزمایشگاه با مواد شیمیایی سروکار دارید پس اگر به این مواد حساسیت دارید از انتخاب این رشته صرف نظر کنید.

دروس مهندسی پلیمر:

دروس مهندسی پلیمر شامل دروس پایه چون فیزیک، ریاضیات، شیمی به همراه آزمایشگاه می باشد. برای بررسی مواد لازم است اطلاعاتی در زمینه سیالات، استاتیک، ترمودینامیک و … داشته بشید. همچنین دروس تخصصی این رشته شامل شیمی و فیزیک پلیمر به همراه آزمایشگاه،  مهندسی پلاستیک، کارگاه پلاستیک،مهندسی الاستومر، تکنولوژی کامپوزیک، رئولوژی پلیمر ها، خواص و کابرد پلیمرهای طبیعی، خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمر و … می باشد. دروس عمومی این رشته نیز شامل دروسی چون اخلاق اسلامی، زبان، فرسی عمومی و … می باشد.

بازار کار مهندسی پلیمر:

رشته مهندسی پلیمر کاربرد ها و گرایش های زیادی دارد. از این رو اکثر فارق التحصیلان این رشته در قسمت‌های مختلف اعم از حمل و نقل، کشاورزی، پزشکی و… مشغول به کار هستند. همچنین شما به عنوان مهندس پلیمر می‌توانید در بخش تحقیقاتی مراکز مختلف نیز مشغول به کار شوید. پلیمر ها کاربد وسیعی دارند از این سطح بازار کار خوبی هم دارند.

گرایش های کارشناسی ارشد:

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شامل 5 گرایش از جمله فراورش، نانو فناوری،پلیمریزاسیون، مواد مرکب و علوم پایه می باشد.
این رشته جزو رشته‌های جدید در کشور ما و در جهان محسوب می‌شود و هنوز نوپا می باشد. اگرچه مواد پلیمری دیگر شناخته شده است، اما همواره ساخت و طراحی مواد پلیمری با خاصیت‌های نوین جالب و کاربردی می باشد.

مطالب مرتبط