معرفی رشته مهندسی هوافضا


مهندسی هوافضا یکی از رشته‌های مورد توجه برای داوطلبان مقطع کارشناسی می باشد. این رشته به ساخت، طراحی و نگهداری انواع دستگاه‌های پرنده چون هواپیما، بالگرد،موشک ها و ماهواره ها و ساخت کشتی و اتومبیل یا ساخت توبین های یک نیروگاه می پردازد.

مهارت های مهندسی هوافضا:

این رشته نیز مانند سایر رشته‌های مهندسی نیاز درک ریاضیات دارد. از طرفی برای به روز بودن در این رشته زبان انگلیسی بسیار مهم می باشد. شما به عنوان یک مهندس هوافضا مسئولیت سنگینی دارید زیرا کوچک‌ترین خطای شما ممکن است خسارات بسیاری به بار بیاورد.

دروس مهندسی هوافضا:

دروس پایه این رشته شامل ریاضی، فیزیک، معادلات دیفرانسیل و محسبات عددی می باشد. معارف، فارسی، اخلاق اسلامی، تربیت بدنی، زبان، انقلاب اسلامی از جمله دروس عمومی می باشند.
استاتیک، مقاومت مصالح، دینامیک، مبانی مهندسی برق، کنترل اتوماتیک، انتقال حرارت، ترمودینامیک، آزمایشگاه، نقشه کشی صنعتی،تحلیل سازه دروسی اصلی و آئرودینامیک، طراحی هواپیما، مکانیک پرواز، زبان تخصصی، اصول جلوبرنده ها، مکانیک مدارهای فضایی، طراحی اجزا، اصول راکتور، جریان لزج، سوخت و احتراق، سیستم‌های اتوماتیک در فضا و … از دروص تخصصی می باشد.

بازار کار مهندسی هوافضا:

این رشته جدید می‌باشد به طبع مراکزی هم یک مهندس هوافضا بتواند در آن مشغول به کار شود، نسبت به سایر رشته‌ها کمتر است. وزرات دفاع، صنایع خودروسازی، نیروگاه ها، صنایع نفت و گاز و … از جمله محل های کار این رشته می باشد. به طور کلی می‌توان گفت یک مهندس هوافضا در هر نهاد و شرکتی که به لوازم پرنده مرتبط است می‌تواند مشغول به کار شود.

گرایش های کارشناسی ارشد:

گرایش های رشته کارشناسی ارشد هوافضا شامل ۷ گرایش می شود. جلوبرندگی، دینامیک پرواز و کنترل، سازه های هوایی، آیرودینامیک، مهندسی فضایی، صلاحیت های پروازی و فناوری ماهواره گرایش های کارشناسی ارشد این رشته می باشند.

علاقه یکی ارکان مهم این رشته می‌باشد زیرا رشته هوافضا به تحقیق، جستجو و پژوهش زیادی نیاز دارد. از طرفی به روز بودن و کار در نیروگاه ها و کارخانه ها شاید برای افراد سخت باشد. بنابراین با توجه به توانایی و علاقه خود این رشته تحصیلی را برگزینید.


مطالب مرتبط