معرفی رشته مهندسی هسته ای


مهندسی هسته ای یکی از شاخه‌های مهندسی شیمی می باشد که پس گذشت اندکی از تحصیل در دانشگاه تعیین رشته می شود. در کشور این رشته به سبب توسعه یابی در زمینه هسته ای از توجه خاصی برخودار است.در ادامه به مهارت های لازم این رشته، دروس دانشگاهی این رشته، بازار کار و گرایش های مهندسی هسته ای خواهیم پرداخت.

مهارت های مهندسی هسته ای:

برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی شما احتیاج به یادگیری شیمی، فیزیک و ریاضیات دارید. مهندس هسته ای در زمینه راه اندازی نیروگاه های هسته ای،تولید برق با انرژی هسته ای، راه‌های درمان های پزشکی، لیزر و … فعالیت می‌کند . بنابراین می‌توان گفت یک مهندس هسته ای با حجم زیادی از اطلاعات و پردازش آن‌ها رو به رو است.

دروس مهندسی هسته ای:

دروس مهندسی هسته با مهندسی شیمی اشتراک های بسیاری دارد. دروس اصلی شامل ترمودینامیک، فیزیک هسته ای، مکانیک سیالات، الکترونیک، علم مواد هسته ای، و ..و می باشد. دروس تخصصی شامل ایمنی راکتور ها، مواد هسته ای، جنبه‌های زیست محیطی هسته ای و … می باشد. دروس پایه نیز شامل ریاضیات، معادلات، فیزیک و … می باشد.

بازار کار مهندسی هسته ای:

در کشور ما که بازار انرژی هسته ای داغ است و کشور در حال پیشرفت روز افزون در زمینه هسته ای است، این رشته می‌تواند بازار کار خوبی داشته باشد. مهندس هسته ای می‌تواند در سازمان های اتمی، نیروگاه ها، مؤسسات تحقیقاتی، پژوهشگاه ها و … مشغول به کار شود. مهندسین هسته ای حتی در مراکز درمانی نیز می‌توانند مشغول به کار شوند.

گرایش های کارشناسی ارشد:

مهندسی هسته ای دارای دو گرایش راکتور و چرخه سوخت می باشد.

یک مهندس هسته ای ممکن است برای تکمیل کار یا تحقیقات خود مجبود شود شب‌ها کار کند یا از محل زندگی خود دور باشد. بنابراین با توجه به علاقه و توان فردی در این رشته تحصیل کنید.

مطالب مرتبط