معرفی رشته مهندسی نقشه برداری


فعالیت‌های عمرانی احتیاج به دانستن مختصات دقیق دارد. در‌واقع تا زمانی مشخصات و مختصات دقیق زمین را مهندس معمار نداند، نمی‌تواند سازه مناسبی را طراحی کند و یا مهندس عمران قادر به اجرای سازه بر روی زمینی که مختصات آن مشخص نباشد، نیست. بنابراین برای ساهت هر سازه عمرانی اعم از سد، تونل، ساختمان یا تهیه انواع نقشه ها برای نهاد های مختلف به یک مهندس نقشه بردار نیاز می باشد.

مهارت های مهندسی نقشه برداری:

این رشته با اعداد و ارقام و هندسه سر و کار دارد. بنابراین شما باید درک خوبی از ریاضیات، هندسه و فیزیک داشته باشید. شما برای موفقیت در این رشته باید به خوبی از پس ریاضیات بر بیایید. همچنین شما باید قادر باشید با نرم‌افزار های مرتبط کار کنید. اگر از حل ریاضیات لذتی نمی برید بهتر است این رشته را انتخاب نکنید.

دروس مهندسی نقشه برداری:

مهندسی نقشه برداری به مانند سایر رشته‌های از دروس پایه، اصلی، عمومی و تخصصی تشکیل می باشد.  ریاضی، فیزیک، زبان، معادلات دیفرانسیل از جمله دروس پایه و اندیشه اسلامی،تاریخ، تربیت بدنی از سری عمومی هستند.دروس اصلی و تخصصی این رشته شامل الکترونیک، ژئودزی، نقشه برداری مسیر، هندسه دیفرانسیل،سرشکنی، کاداستر، نقشه برداری زیر زمینی، هیدروگرافی،نقشه برداری ژئودتیک و … می باشد.

بازار کار مهندسی نقشه برداری:

همانطور که در بالا ذکر شد این رشته مبنا و پایه کارهای عمرانی می باشد. از این رو محاسبات دقیق آن اهمیت فراوانی دارد. شما اگر قادر باشید به خوبی از پس محاسبات و برنامه نویسی بر بیاید، در این رشته می‌توانید موفق شوید. یادتان رود که مهارت در نقشه برداری بسیار حائز اهمیت می‌باشد، به گونه‌ای که اگر مهارت کافی داشته باشید حتی در دوران دانشجویی نیز می‌توانید مشغول به کار شوید. وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، نظام مهندسی، شرکت های ساختمانی، سازمان ثبت اسناد و املاک از جمله محل های کار این رشته می باشد.

گرایش های کارشناسی ارشد:

مهندسی نقشه برداری شامل ۵ گرایش در کارشناسی ارشد می باشد. فتوگرامتری، ژئودزی، سنجش از دور، سیستم‌های اطلاعات مکانی و هیدروگرافی از جمله گرایش های این رشته می باشند.


مطالب مرتبط