معرفی رشته مهندسی نفت


نفت یکی از دغدغه های جهان امروز می باشد. طبعا رشته‌های مرتبط با آن نیز اهمیت ویژه ای دارند. مهندسی نفت یکی از رشته‌هایی می‌باشد که در کشور ما به سبب وجود ذخایر نفتی، اهمیت بالایی دارد.

مهارت های مهندسی نفت:

مهندسی نفت رشته ای مرتبط با نفت و ویژگی آن است. پس دانش شیمی در این رشته بسیار مهم است. از طرفی شما باید سیالات را به خوبی بشناسید. یادتان باشد که در مهندسی نفت مهم‌ترین هدفتان طراحی روش‌های بهینه بهره برداری از منابع نفت و گاز است.

دروس مهندسی نفت:

طبعا به سبب مهندسی بودن این رشته، دارای دروسی چون فیزیک ، ریاضیات و معادلات دیفراسیل می باشد. از طرفی همانطور که گفته شد، دانش شیمی از واجبات می‌باشد،پس نیازمند دروسی چون شیمی ۱و ۲ و شیمی آلی است. مکانیک سیالات و آز سیالات نیز به سبب شناخت خواص سیالات در این رشته گنجانده شده است. برای اینکه بتوانید نفت و گاز را از دل زمین بیرون بکشید، باید از خواص سنگ‌ها و زمین شناسی به خوبی آگاه باشید.
کارگاه عمومی، آز فیزیک، دروس عمومی(اندیشه اسلامی، تربیت بدنی، دانش خانواده)،ترمودینامیک، خواص سنگ‌های مخزن و … از دیگر دروس این رشته هستند.

بازار کار مهندسی نفت:

مهندسین نفت در نهایت باید جذب شرکت های نفتی شوند. در این شرکت ها می‌توانند یا به صورت عملی در محل دکل های نفتی و یا در بخش‌های اداری مانند دفاتر کاری و آزمایشگاه مشغول به کار شوند. یادتان باشد که شغل شما با نفت تعریف می‌شود پس ممکن است برای پپشرفت شغلی از شهرتان به شهر دیگری که دارای ذخایر نفت و گاز است، بروید. اگر نمی‌توانید خارج از شهر و استان خود کار کنید یا کار کردن در محل دکل های نفتی برایتان سخت است از این رشته صرف نظر کنید. در این رشته مقطع تحصیلی شما بسیار مهم می‌باشد تا بتوانید به صورت تخصصی کار کنید.

رشته‌های کارشناسی ارشد:

مهندسی نفت شامل ۵ گرایش می باشد. اکتشاف، حفاری، بهره برداری، مخازن هیدروکربوری و تجهیزات نفت از جمله گرایش های مهندسی نفت می باشند.

این رشته نیز به مانند سایر رشته‌های دیگر سختی‌های خاص خود را دارد.بخصوص که شاید مجبور باشید از خانواده و شهرتان باشید. پس با آگاهی کامل و با توجه به علاقه این رشته را برگزینید.


مطالب مرتبط