معرفی رشته مهندسی نساجی


مهندسی نساجی از جمله رشته‌های ریشه‌دار می باشد. این رشته تحصیلی در ابتدا تنها به مسأله پوشاک می پرداخت اما امروزه نساجی بسیار گسترش پیدا کرده است. امروزه الیاف دیگر مختص لباس و پوشاک نیست، حتی تایر ماشین  و بسیاری از منسوجات نیز از الیاف ها (الیاف مصنوعی) تهیه می شوند.

مهارت های مهندسی نساجی:

یک مهندس نساجی باید توانایی حل مشکلات به وجود آمده در کارخانه را داشته باشد. از طرفی برای حل این مشکلات به فهم ریاضی نیاز دارد. نساجی یک یک رشته مدیریتی نیز محسوب می شود. بنابراین یک مهندس نساجی باید توانایی مدیریت و اداره کردن نیز داشته باشد.

دروس مهندسی نساجی:

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی و … از جمله دروس عمومی رشته نساجی می باشند. دروس پایه این رشته نیز شامل ریاضی عمومی، فیزیک، شیمی، مبانی کامپیوتر می باشد.
دروس تخصصی و اصلی این رشته شامل مقاومت مصالح، استاتیک ، مکانیک سیالات، شیمی آلی، مبانی مهندسی برق، آز مهندسی برق،  فیزیک الیاف، آز شناسایی الیاف، علم الیاف،فرایند تولید الیاف، کارگاه ریسندگی، تکنیک بافت، فرایند بافت، منسوجات بی بافت، اصول رنگرزی، آز رنگرزی، کارگاه فرایند بافت حلقوی، کارگاه فرایند بافندگی و… می باشد. شیمی تجزیه، کارگاه چاپ، علم رنگ، اصول و مکانیزم ریسندگی،کنترل کیفیت آماری، فیزیک رنگ، کارگاه ساختمان پوشاک، راحتی پوشاک،مواد مرکب، خواص رزین ها،مدیریت انرژی، اقتصاد مهندسی و … از جمله دروس اختیاری این رشته می باشند.

بازار کار مهندسی نساجی:

یک مهندس نساجیمی تواند در مراکز دولتی و خصوصی چون کارخانه های ریسندگی،وزارت کار، مراکز تحقیقاتی دولتی و … مشغول به کار شود. یک مهندس نساجی می‌تواند به عنوان مدیر یک کارخانه نساجی، مدیر بخش کنترل کیفیت نساجی، مسوئول آزمایشگاه‌هایی که در زمینه الیاف فعالیت می کنند، طراحی خط تولید، تولید اجناس جدید، همکاری با مراکز پزشکی برای تولید الیاف مصنوعی و … مشغول به کار شود. البته چندی است که صنعت نساجی به مانند دیگر صنایع دچار رکود شده اما همواره به متخصصین و افراد با مهارت بالا نیاز می باشد.

گرایش های کارشناسی ارشد:

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید ۵ گرایش را انتخاب کنید . این گرایش ها شامل الیاف، پوشاک، ساختار نانولیفی، شیمی نساجی و رنگ،فناوری، مدیریت تولید می باشد.

مطالب مرتبط