معرفی رشته مهندسی مکانیک


یکی از متنوع ترین رشته‌های مهندسی از نظر دروس مورد مطالعه، مهندسی مکانیک می باشد. طراحی، ساخت ماشین آلات و دستگاه‌ها مختلف از وظایف یک مهندس مکانیک می باشد. از این رو می‌توان گفت مهندسی مکانیک برای افرادی که به طراحی و  ساخت دستگاه‌ها و ماشن آلات علاقه مندند و توانایی لازم در زمینه درک مفاهیم مختلف را دارند می‌تواند مناسب باشد.

مهارت های مهندسی مکانیک:

برای ساخت دستگاه‌های مختلف۷ شما نیاز به درک و یادگیری مفاهیم مختلفی چون فیزیک، ریاضیات، حرارت، انرژی، کار و … دارید. همچنین طراحی و ساخت دستگاه‌ها معمولاً به صورت گروهی صورت می‌پذیرد بنابراین یک مهندس مکانیک باید توانایی کار گروهی نیز داشته باشد.

دروس مهندسی مکانیک:

تاریخ اسلام، خلاق اسلامی، متون اسلامی، تربیت بدنی از جمله دروس عمومی مهندسی مکانیک می باشد. همچنین ریاضیات، فیزیک، معادلات دیفرانسیل، شیمی و آزمایشگاه نیز از دروس پایه این رشته محسوب می شود.
دروس اصلی و تخصصی رشته مکانیک شامل ریاضی مهندسی، مبانی مهندسی برق، نقشه کشی صنعتی، استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقل حرارت، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء‌، روش‌های تولید، زبان تخصصی،طراحی ماشین‌های ابزار و تولید، طراحی مکانیزم ها،طراحی شاسی خودرو، شناخت فلزات صنعتی،سیستم های اندازه گیری، توربو ماشین، موتور های احتراق داخلی، حرارت ماشین، مکانیک گسیختگی، تحلیل سازه های هوایی، ماشین‌های کنترل عددی، شبیه سازی سیستم‌های دینامیکی، مقدمه ای بر بیو مواد، مقدمه‌ای بر مکاترونیک،  سیستم‌های هیدرولیک و … می شود.

بازار کار مهندسی مکانیک:

یک مهندس مکانیک می‌تواند در شرکت ها، وزرات دفاع و یا در کارخانه های تولید کننده به عنوان ناظر، تحلیل گر، طراح، کنترل کیفیت، ساخت ربات و … مشغول به کار شود. توانایی کار با نرم‌افزار های مربوط به این رشته برای استخدام از اهمیت بالایی برخودار می باشد.

گرایش های مهندسی مکانیک:

این رشته تحصیلی شامل ۶ گرایش در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. مهندسی دریا، ساخت و تولید، طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، مواد مرکب، طراحی و ساخت خودرو از جمله گریش های مهندسی مکانیک می باشند.

به طور کلی می‌توان گفت اگر توانایی انجام محاسبات بالا و تحلیل دارید، مکانیک می‌تواند رشته مناسبی برای شما باشد.


مطالب مرتبط