معرفی رشته مهندسی معماری


معماری به هنر علم و طراحی ساختمان و سازه گفته می شود. در‌واقع برای طراحی هر چیزی در فضا به هنر معماری نیاز می باشد.این رشته، آسان نیست و سختی‌های خاص خود را دارد. مهندسی معماری احتیاج به خلاقیت زیاد دارد. در این رشته خلاقیت و ذوق هنری از مهم‌ترین پیشناز آن می باشد. از دیگر مهارت های لازم برای رشته مهندسی معماری دانستن  هندسه، تکنیک های ساخت، طراحی عملکردی و ارگونومی، لجستیک و … دارد.

 مهارت های معماری:

معماری از دو بخش مهندسی و هنر تشکیل شده است. بخش مهندسی معماری شامل فن دانستن هندسه در ریاضات می باشد. شما باید به خوبی بتوانید هندسه را در طراحی درک کنید. از طرفی معماری رشته به روزی می‌باشد و شما نیاز دارید تا مفاهیم روانشناسی، زیبایی شناسی، جغرافیا، محیط زیست و … آشنا باشید. برای طراحی شما باید قادر باشید علاوه بر رعایت نکات مهندسی ذوق هنری داشته باشید تا توجه مخاطب را جلب کنید. یادتان نرود آنچه که در معماری اهمیت دارد، نگاه بیننده می باشد. پس نباید سلیقه بیننده را نادیده بگیرید.

دروس مهندسی معماری:

دروس مهندسی معماری شامل ریاضیات و فیزیک پایه می باشد.همچنین زبان عمومی و تخصصی و برخی از دروس عمومی دیگر چون تفسیر قران، وصایای امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی ایران و … را نیز شامل می شود.از طرفی برای طراحی سازه شما نیاز به شناخت مصالح ساخت نیز دارید ، پس به گذراندن واحدی به نام مصالح ساخمانی و مقاومت مصالح احتیاج دارید.
همچنین برای یک معمار خوب باید با انواع معماری چون سنتی و مدرن نیز آشنا باشد. پس وجود دروسی چون بناهای تاریخی، معماری معاصر و معماری جهان لازم است.
طراحی معماری، ساختمان،طراحی فنی، تأسیسات الکتریکی و مکانیکی، نقشه برداری و … از دیگر دروس اصلی این رشته می باشند.

بازار کار مهندسی معماری:

همانطور که گفته شد معماری رشته ای کاملاً مرتبط با خلاقیت می باشد. اگر در کارتان خلاقیت بالا داشته باشید و بتوانید بهترین و کم هزینه ترین طرح ها ایجاد کنید می توانید، موفقیت خوبی نصیبتان شود. همچنین برای کار در این رشته از نرم افزاهای تخصصی چون اتوکد، تری دی مکس، اتودسک، فتوشاپ و … کمک می گیرند. دانش کار با این نرم‌افزارها و نرم افزارهای به روز دیگر از واجبات رشته معماری می باشد.
همچنین در مهندسی معماری شما می‌توانید در بخش نظارت، طراحی، تاسیس مؤسسات پیمانکاری، دفاتر فنی مهندسی، تدریس در هنرستان، استخدام در شهرداری،مسکن و شهرسازی و … مشغول به کار شوید.

گرایش های کارشناسی ارشد:

مهندسی معماری منظر، معماری اسلامی، معماری ایران، بازسازی پس از سانحه، معماری داخلی و مهندسی معماری از جمله رشته‌های کارشناسی ارشد این رشته می باشند. البته مهندسی معماری خود به ۵ گرایش چون مسکن، پایداری، فناوری، معماری آموزشی و فرهنگی ، فضاهای درمانی و بهداشتی تقسیم می شود.

در آخر یادتان نرود که معماری شغلی خلاق است و فرد را همراه درگیر می کند. اگر بدون علاقه وارد این رشته شوید، نمی‌توانید به نتیجه دلخوهتان برسید.


مطالب مرتبط