معرفی رشته مهندسی معماری کشتی


مهندسی معماری کشتی برای کشوری چون کشور ما که دارای مرز های آبی زیادی است و هنوز از خریداران کشتی محسوب می شود، اهمیت بالایی دارد. بسیاری از تجارت های مهم از طریق کشتی به کشور های دیگر صورت می گیرد.

مهارت های مهندسی معماری کشتی:

معماری کشتی از دو رشته در مقطع کارشناسی به نام معماری کشتی و مهندسی دریا تشکیل شده است. برای ساخت انواع کشتی نیاز به تخصص های گوناگونی چون برق، مکانیک،عمران، متالوژی و … وجود دارد. از این رو می‌توان گفت سطح اطلاعاتی که باید در این رشته بیاموزید تنوع بسیاری دارد.

دروس مهندسی معماری کشتی:

دروس مهندسی کشتی به مانند سایر رشته از دروس عمومی، تخصصی، اصلی و پایه تشکیل می شود. دروس عمومی شامل اخلاق اسلامی، تاریخ و تمدن، مبانی نظری، منابع اسلامی و … می شود. اکثر دروس تخصصی معماری کشتی و مهندسی دریا باهم مشترک هستند شاید در برخی از دروس متفاوت باشند. دروس تخصصی این رشته شامل ساختمان کشتی، طراحی کشتی،هیدرواستاتیک کشتی، محیط زیست دریایی، انرژی‌های تجدید پذیر دریایی و … می باشد. همانطور که گفته شد این رشته نیاز به دانش رسم فنی، مقاومت مصالح، ترمودینامیک، استاتیک و … نیز دارد. دروس پایه این رشته شامل ریاضیات، معادلات دیفرانسیل، فیزیک، مبانی کامپوتر و … می شود.

بازار کار مهندسی معماری کشتی:

این رشته دارای عرصه تحقیقاتی بسیار گسترده ای دارد. همچنین مهندس کشتی می‌تواند در شرکت های مربوط به ساخت کشتی به فعالیت بپردازید و یا به صورت مهندس ناظر بر پروژه حضور یابد. طبعا برای کار در این رشته نیز مانند مهندسی نفت شاید احتیاج باشد به شهرهایی که مرز آبی دارند مهاجرت کنید.
این رشته نیز نرم‌افزار های مخصوص به خود را دارد و توانایی کار با این نرم‌افزارها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

گرایش های کارشناسی ارشد:

مهندسی معماری کشتی شامل سه گرایش سازه کشتی، هیدرومکانیک کشتی و ساخت در صنایع دریایی می شود. مهندسی دریا نیز شامل دو گرایش سازه های متحرک دریایی و هیدرودینامیک و جلوبری می شود.


مطالب مرتبط