معرفی رشته مهندسی معدن


کار در معدن یکی از سخت ترین مشاغل در دنیا محسوب می شود. به طبع مهندسی معدن نیز دشوار خواهد بود. یک مهندس معدن با علومی که آموخته کمک به اکتشاف تا فراوری یک معدن می کند.

مهارت های مهندسی معدن:

این رشته همانطور که گفته شد سختی‌های بسیار دارد. از طرفی کار معدن حساسیت‌های زیادی از نظر مالی و انسانی دارد. بنابراین دقت در کار از اهمیت بالایی برخودار است. توانایی کار با نرم‌افزار های مختص این رشته نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در مجموع می‌توان گفت این رشته احتیاج به کارکردن با نرم‌افزار و انجام کارهای اجرایی چون نمونه برداری، حضور در محل معدن و … دارد.

دروس مهندسی معدن:

دروس رشته مهندسی معدن شامل دروس پایه، تخصصی، اصلی و عمومی می باشد. دروس پایه این رشته شامل ریاضی، فیزیک، شیمی، استاتیک، و آزمایشگاه می باشد. اخلاق، تاریخ، آشنایی با قرآن از جمله دروس عمومی می باشد.
دروس اصلی و تخصصی این رشته شامل برنامه نویسی۷ نقشه کشی ساختمان، کانی شناسی توصیفی و نوری،زمین شناسی، مبانی کانی ارایی، سنگ شناسی، مکانیک سنگ،ژئوفیزیک اکتشافی، برداشت زیمن شناسی، اصول استخراج، مینرالوگرافی، ارزيابي ذخاير معدنی، ژئوشيمی اكتشافی، آب ها زيرزمينی، مبانی مهندسی برق، منابع نفت و گاز، بهداشت معدنی و … می باشد.

بازار کار مهندسی معدن:

این رشته به سبب اینکه افراد کمی به دلیل شرایط دشوار کاری به سراغ آن می‌روند، از بازار کار نسبتاً خوبی برخودار است، البته در سال‌های اخیر به سبب وجود مشکلات شرکت های حفاری رشد کمی یافته اند. یک مهندس معدن می‌تواند هم در بخش‌های محاسباتی و دفتری و هم در بخش‌های اجرایی مشغول به کار شود. از جمله محل های کار مهندس معدن می‌توان به وزارت‌ نفت‌ در زمینه‌ حفاری‌، کارگاه‌های‌ وزارت‌ راه‌ و ترابری‌، وزارت‌ نیرو در زمینه‌ آب‌های‌ زیرزمینی‌، شرکت های حفاری و … نام برد.
برای اینکه در این رشته موفق شوید باید بتوانید با انواع نرم‌افزار های این رشته آشنا بوده و توانایی کار با آن‌ها را داشته باشید.

گرایش های کارشناسی ارشد:

مهندسی معدن دارای  هفت گرایش در کارشناسی ارشد می باشد. این گرایش ها شامل فرآوری مواد معدنی، مکانیک سنگ، استخراج معدن، اکتشاف معدن، تونل و فضاهای زیر زمینی، معدن و محیط زیست، اقتصاد و مدیریت معدنی می باشد.


مطالب مرتبط