معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات


عصر حاضر عصر اطلاعات می‌باشد و فناوری های نوین از مهم‌ترین ارکان آن می باشد. طبعا رشته‌های مرتبط با فناوری چون فناوری اطلاعات ، کامپیوتر و … رشته‌های محبوب می باشند. مهندسی فناوری اطلاعات یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در این حوضه می باشد. مهندسی فناوری اطلاعات رشته ای مرتبط با تولید، پردازش و عرضه اطلاعات مربوط به مباحث کامپیوتری می باشد. 

مهارت های مهندسی فناوری اطلاعات:

این رشته یک رشته میان رشته ای محسوب می‌شود و دارای مباحث مختلفی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع و مدیریت می باشد. شما باید فردی خلاق و سخت کوش باشید زیرا که در این رشته شما باید به صورت مداوم آپدیت باشید. از طرفی مهم‌ترین مبحث در فناوری اطلاعات کامپیوتر می‌باشد پس اگر به کامپیوتر علاقه ندارید، به سراغ این رشته نروید.

دروس مهندسی فناوری اطلاعات:

دروس پایه این رشته شامل ریاضی، معادلات دیفرانسیل، آمار، کارگاه کامپیوتر و فیزیک می باشد. اخلاق اسلامی، تاریخ و تمدن اسلام، منابع اسلامی، انقلاب اسلامی،زبان انگلیسی،تربیت بدنی، منابع نظری از جمله دروس عمومی این رشته می باشند.
دروس اصلی مهندسی فناوری شامل آزمایشگاه پایه داده ها، آزمایشگاه سیستم عامل، شبکه‌های کامپیوتری، اصول مدیریت، اقتصاد مهندسی، ریاضی گسسته، شبکه‌های کامپیوتری، معماری کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار و ...می باشد.
دروس تخصصی این رشته شامل پروژه فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، تحقیق در عملیات، کاراموزی، گرافیک کامپیوتری، مدیریت استراتژیک، مهندسی فناوری اطلاعات۱ و ۲ ، مدریت کنترل پروژه های فناوری اطلاعات و … می باشد.

بازار کار مهندسی فناوری اطلاعات:

رشته فناوری اطلاعات رشته ای بسیار کاربردی در عصر فناوری می باشد. طراحی هر نوع شبکه ای اعم از فروشگاهی، دولتی و … طراحی وب، مدیریت کسب و کار مربوط به این رشته می باشد. مهندس فناوری اطلاعات می‌تواند در شرکت های خصوصی و نهاد های دولتی مشغول به کار شود. همچنین خود نیز می‌تواند به تاسیس کسب و کار جدید بپردازد. به طور کلی می‌توان گفت اگر در این رشته دانشگاهی از مهارت خوبی برخودار شوید، بازار کار خوبی پیش رو خواهید داشت.

گرایش کارشناسی ارشد:

فناوری اطلاعات دارای۹ گرایش در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. این گرایش ها شامل تجارت الکترونیکی، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی،سیستم های تکنولوژی اطلاعات، سامانه شبکه ای، سیستم‌های چند رسانه ای، معماری سازمانی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، قرآن کاوی رایانشی، مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت می شود.

مطالب مرتبط