معرفی رشته مهندسی عمران


مهندسی عمران از جمله رشته‌های پر مخاطب و در عین حال دشوار می باشد. هدف این رشته طراحی انواع سازه، راه، پل و … می باشد. به عبارتی می‌توان گفت محاسبه مقاوت سازه های مختلف و ایمن سازی آن‌ها بر عهده یک مهندس عمران است. مقاومت سازه با جان انسان‌ها رابطه مستقیم دارد، بنابراین مسئولیت یک مهندس عمران تا زمانی که برای عمر سازه پیشبینی شده است، بر عهده مهندس عمران می باشد.

مهارت های مهندسی عمران:

مهندسی عمران رشته ای با محسابات و تحلیل‌های مفهومی فراوان می باشد. فیزیک و ریاضی از ارکان اصلی این رشته می باشد. در مهندسی عمران علاوه بر مقاوم بودن سازه، اقتصادی بودن سازه نیز حائز اهمیت است، پس باید توانایی تحلیل و انتخاب راهکار مناسب جهت اجرا را داشته باشید. همچنین توانایی کار با نرم‌افزار نیز در این رشته بسیار مهم می باشد، زیرا بخش عظیمی از کار شما، کار با نرم‌افزار است.

دروس مهندسی عمران:

یک مهندس عمران باید مجموعا ۱۴۲ واحد از دروس پایه، عمومی، اصلی و تخصصصی را بگذراند. دروس عمومی این رشته شامل معارف اسلامی، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ اسلام، متون اسلامی و تربیت بدنی می باشد. دروس پایه شامل ریاضیات، معادلات دیفرانسیل، برنامه نویسی،آمار و احتمالات مهندسی، فیزیک و آزمایشگاه می باشد. رسم فنی و نقشه کشی، نقشه برداری، مصالح ساختمانی، تکنولوژی بتن، متره و برآورد، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه، زمین شناسی، سازه های فولادی، مهندسی پی، مکانیک خاک، مهندسی آب، راهسازی، روسازی،مهندسی راه اهن، مکانیک سیالات، هیدرولیک، سازه های چوبی،مهندسی پل و … از جمله دروس اصلی و تخصصی می باشد.

بازار کار مهندسی عمران:

بازار کار رشته مهندسی عمران در چند سال اخیر به شدت افت کرده و علت آن هم اضافه شدن فارغ التحصیلان این رشته و کم شدن میزان کار موجود می باشد.  به همین سبب بسیاری از مهندسین عمران به سبب شرایط موجود به مشاغل دیگر روی آورده اند. یک مهندس عمران می‌تواند در شهرداری، وزرات راه و شهرسازی، شرکت های ساختمانی، مدیرت منابع اب، پروژه های سد و پل، ناظر سازه ، طراح سازه ، پیمانکار سازه و … مشغول به کار شود. البته اگر در مقاطع بالاتر تحصیل کنید می‌توانید به تدریس در دانشگاه نیز بپردازید.
کار کردن برای یک مهندس عمران باید از دوران دانشجویی آغاز شود تا زمانی که فارغ التحصیل می‌شود مهارت بالاتری نسبت به رغبا داشته باشید. همچنین تسلط بر نرم‌افزار های مهندسی عمران چون ایتبس، سیف و … از اهمیت ویژه ای برخودار می شود.

گراش های مهندسی عمران: 

مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۱۰ گرایش می باشد. این گرایش ها شامل سازه، زلزله، راه و ترابری، ژئوتکنیک، محیط زیست، مدیرت ساخت، مدیریت منابع آب، آب و سازه های هیدرولیکی، سواحل-بنادر و سازه های دریایی، حمل و نقل می باشد.

رشته عمران احتیاج به سخت کوشی بسیار دارد. بنابراین اگر به این رشته علاقه ندارید و یا از حضور در محل پروژه های ساختمانی گریزانید بهتر است از انتخاب این رشته تحصیلی صرف نظر کنید.

مطالب مرتبط