معرفی رشته مهندسی صنایع


مهندسی صنایع یکی از رشته‌های مورد توجه داوطبان می باشد. این رشته به رشته مدیریت بسیار نزدیک می‌باشد. در‌واقع یک مهندس صنایع با حذف انرژی، زمان، انسان اضافی سبب کاربری بهتر در مدیریت می شود. یک مهندس صنایع باید قادر باشد بیشترین بازدهی را از امکانات موجود بگیرد. چگونگی انجام کار، نحوه کار کردن، تعداد کارکنان،ایمنی کارکنان، تکنولوژی و … از جمله وظایف مهندسین این رشته می باشد.

مهارت های مهندسی صنایع:

طبعا برای بررسی نتایج به محاسبات ممکن است نیاز داشته باشیم. درک ریاضی، فیزیک، امار، اقتصاد و زبان انگلیسی برای این رشته اهمیت دارد. مهندس صنایع نیازمند قوه مدیریتی می‌باشد و باید بتواند تعادل ایجاد کند . بنابراین می‌توان گفت دواطبان این رشته باید از انجام کار تیمی لذت ببرند و توانایی تجزیه و تحلیل داشته باشند.

دروس مهندسی صنایع:

معارف، اخلاق، تاریخ، روانشناسی و … از جمله دروس عمومی این رشته می باشد. کنترل کیفیت، جبر، اقتصاد، تحقیق در عملیات، مبانی مهندسی برق، اقتصاد، علم مواد، اصول مدیرت و … از جمله دروس تخصصی و اصلی این رشته می باشند.

بازار کار مهندسی صنایع:

در‌واقع می‌توان گفت مهندسین صنایع می‌توانند در اکثر شرکت ها، کارخانه ها، و مؤسسات به عنوان مدیریت پروژه، مهندسی لجستیک، مهندسی ارزش، مهندسی سیستمهای بهره وری، برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان،مهندسی سیستمهای کیفیت مشغول به کار شوند. کارخانه های ماشن سازی، کارخانه های مواد غذایی، استادیوم ها و … از جمله محل های کاری این رشته می باشد. این رشته برای افرادی که از تخصص کافی برخوردار هستند و مهرات های کافی و لازم را دارند، از بازار کار خوبی برخوردار است.

گرایش کارشناسی ارشد:

گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی صنایع شامل ۱۱ گرایش با عنوان های بهینه سازی سیستم ها، سیستم‌های سلامت، مدیریت نوآوری و فناوری، مهندسی مالی، لجستیک و زنجیره تامین،مدیریت پروژه، سیستم‌های کلان، آینده پژوهی، مدیریت مهندسی، کیفیت و بهره وری، سیستم‌های اطلاعاتی می باشد.

رشته مهندسی صنایع ممکن است رشته پر فشاری باشد و نیاز به تحقیق و پژوهش و همچنین تحمل فشار کاری بالا داشته باشد. اگر به رشته‌های مدیرتی و چالش برانگیز علاقه دارید این رشته می‌تواند برای شما جذاب باشد.

مطالب مرتبط