معرفی رشته مهندسی شیمی


مهندسی شیمی یکی از شاخه‌های مهندسی می‌باشد. این رشته در ارتباط با ساخت محصولات بهتر در دنیای امروز می باشد. محصولاتی که از علم شیمی تهیه می‌شوند دارای گستردگی بسیاری بوده و در اکثر فعالیت‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مهارت های مهندسی شیمی:

یک مهندس شیمی باید با استفاده از علوم مختلف چون ریاضی، فیزیک، اقتصاد ، شیمی برای ساخت مواد بهتر تلاش کند. همچنین این رشته نیاز به آزمایش های مختلفی دارد، بنابراین ممکن است ساعت‌ها در آزمایشگاه بگذرانید.اگر به مواد شیمیایی حساسیت دارید و یا از محاسبه های طولانی گریزانید بهتر است این رشته را انتخاب نکنید.

دروس مهندسی شیمی:

دروس رشته شیمی از دروس پایه، اصلی، عمومی و تخصصی تشکیل می شود. دروس پایه شامل فیزیک، شیمی، ریاضیات،استاتیک و … به همراه آزمایشگاه می باشد. طبعا برای ساخت مواد بهتر باید با خصوصیات مواد به خوبی آشنا باشید. از این رو دروس اصلی شامل مکانیک سیالات به همراه آزمایشگاه،انتقال جرم، انتقال حرارت، کاربرد ریاضیات، ترمودینامیک و … می باشد.
دروس تخصصی این رشته نیز شامل فرایند پالایش نفت، فرایندهای گاز،  فرایندهای پتروشیمی،  فرایندهای گاز و … می باشد.

بازار کار مهندسی شیمی:

بازار کار مهندسین شیمی نسبت به سایر دروس از تنوع زیادی برخودار بوده و مهندسین شیمی در جاهای گوناگونی می‌توانند مشغول به کار شوند. مهندسین شیمی در صنایع داروسازی، پتروشیمی، نساجی،ارایشی، آشامیدنی، خوراکی، کنترل کیفیت و … مشغول به کار شوند. مهندسین شیمی اگر در بخش نفتی و در پالایشگاه ها مشغول شوند به سبب سختی کار می‌توانند در‌آمد بهتری داشته باشند. البته باید مشکلات مربوط به دوری از شهر و خانواده را در نظر بگیرید.

گرایش های کارشناسی ارشد:

گرایش های کارشناسی ارشد شیمی شامل ۱۴ رشته ترموسینتیک و کاتالیست، فرایند های جداسازی، طراحی فرایند، مدل سازی،شبیه سازی و کنترل، محیط زیست، فراوری و انتقال گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، نانو فناوری، پلیمر، پدیده‌های انتقال، زیست پزشکی، مهندسی انرژی می باشد.

مطالب مرتبط