معرفی رشته مهندسی برق


مجموعه مهندسی برق یکی از رشته‌های پر طرفدار در مقطع کارشناس یمی باشد. این رشته تحصیلی دارای گرایش های متنوعی می‌باشد که به بخش‌های مختلف از برق می پردازد.
همه ما با مفهوم برق آشنایی داریم بنابراین نیاز به تعریف حوضه فعالیت این رشته نیست.

مهارت های مهندسی برق:

برق پدیده‌ای است که اساسی محاسباتی و فیزیکی دارد، بنابراین به پایه ی فیزیک و ریاضیات قوی نیاز دارد. دارا بودن قدرت محاسبه و تحلیل برای بررسی روابط بین مدارها و … از واجبات این رشته می باشد.همچنین در صورت انجام دادن کارهای میدانی، نیاز به دقت بسیار دارد ، زیرا جریان برق بسیار خطرناک بوده و ممکن است در صورت هرگونه بی دقتی خطر مرگ به دنبال داشته باشد.

دروس مهندسی برق:

دروس مهندسی برق شامل دروس پایه، عمومی، تخصصی و اصلی می باشد. دروس عمومی شامل تربیت بدنی، زبان خارجی مقدماتی،متمم زبان، اخلاق اسلامی، معارف اسلامی، قرائت متون اسلامی، تاریخ اسلام، انقلاب اسلامی و ریشه های آن، ادبیات فارسی و دروس پایه شامل ریاضی عمومی،معادلات دیفرانسیل، برنامه سازی کامپیوتر، محاسبات عددی، آمار و احتمال مهندسی، فیزیک،،کارگاه عمومی، آز فیزیک می باشد.
ریاضی مهندسی،مقدمه ای بر مهندسی برق، کارگاه برق، زبان تخصصی برق، مدارهای الکتریکی، اندازه گیری الکتریکی، آز مدار و اندازه گیری، الکترونیک،آز الکترونیک، الکترومغناطیس،اخبار و سیستم ها، ماشین های الکتریکی، آز ماشین های الکتریکی،مخابرات،بررسی سیستم های قدرت ،کنترل سیستم های خطی، مدارهای منطقی، آز مدارهای منطقی، نقشه کشی صنعتی،ساختار و زبان ماشین، کارآموزی، آز الكترونيك صنعتی، آز تحليل سيستم های قدرت، توليد انرژی الكتريكی، حفاظت و رله، زبان تخصصی برق و … از جمله دروس تخصصی و اصلی این رشته می باشند.

بازارکار مهندسی برق:

رشته برق یکی از رشته‌های در حال توسعه در کشور ما می‌باشد و امروزه برق یکی از دغدغه ها محسوب می شود. کار کردن در این رشته به میزان توانایی و مهارت شما بستگی دارد.
شما می‌تواند با توجه به گرایشی که بر می گزینید در ادارات و مراکز دولتی و یا در شرکت ها مشغول به کار شوید. همچنین می‌توان گفت خلاقیت و نواری در این رشته بسیار حساس و مورد توجه می باشد.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما پس از پایان تحصیلات کارشناسی می توانمید در ۱۴ گرایش کارشناسی رشد شرکت کنید. این گرایش ها شامل قدرت، سیستم الکترونیک دیجیتال،افزاره های میکرو و نانو الکترونیک، مدارهای مجتمع الکترونکی، الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکترونیکی، برنامه‌ریزی و مدریت سیستم‌های انرژی الکتریکی،سامانه های برقی حمل و نقل، مخابرات میدان و موج، مخابرات نوری، مخابرات سیستم، مخابرات امن و رمزنگاری، شبکه‌های مخابراتی، کنترل، جنگ الکترونیک از جمله رشته‌های کارشناسی ارشد می باشد.

مطالب مرتبط