معرفی رشته مشاوره


مشاوره یکی از رشته گروه علوم انسانی است. این رشته تحصیلی در روابط و زندگی امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک مشاور نقش ویژه ای در برخورد با با فردی که به وی مراجعه می‌کند دارد. وظیفه اصلی مشاوره کمک به مراجعه کنند برای بهبود بحران های روحی و کمک به عمل‌کرد بهتر وی می باشد.

مهارت های رشته مشاوره:

شغل یک مشاور به طور مستقیم با مردم در ارتباط است. بنابراین می‌توان گفت روابط عمومی، هنر گوش دادن، توانایی درک کردن، توانایی پیشنهاد بهترین راه حل و … از ارکان اصلی این رشته می باشد. همچنین یک مشاور باید به روز باشد و از اتفاقات و  مسائل اجتماعی پیرامون خود مطلع باشد.

دروس رشته مشاوره:

 دروس عمومی شامل مبانی نظری اسلام،اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی،تاریخ وتمدن اسلامی، منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی می باشد. ریاضیات پایه، آمار توصیفی، اصول فلسفه آموزش و پرورش، سنجش و اندازه گیری در علوم تربیتی و روان شناسی، روش ها و فنون تدریس، تولید و کاربرد مواد آموزشی، مبانی جامعه شناسی، آموزش و پرورش ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، مبانی جامعه شناسی، روان شناسی عمومی، روان شناسی از دیدگاه دانشکندان اسلامی،روان شناسی تربیتی، آسیب شناسی روانی، مسائل نوجوانان و جوانان، روشها و فنون راهنمایی و مشاوره، اختلالات یادگیری، روان شناسی شخصیت، خانواده در اسلام و ایران از جمله دروس اصلی و پایه می باشد.
راهنمایی و مشاوره تحصیلی، کاربرد آزمونهای هوش، استعداد و رغبت در مشاوره، کاربرد آزمونهای تشخیص و شخصیت در مشاوره، راهنمایی و مشاوره شغلی، مددکاری اجتماعی، کاربرد آزمونهای هوش، استعداد و رغبت در مشاوره، راهنمایی و مشاوره گروهی و …  بازی درمانی، خانواده نابسامان و عوامل آن، سازماندهی و اداره خدمات راهنمایی و مشاوره، بهداشت عمومی و کمک های اولیه، تاریخچه هنر و هنر اسلامی، آشنایی با دفاع مقدس و ...از جمله دروس تخصصی می باشد.

بازارکار رشته مشاوره:

شما با توجه به زمینه‌ای که انتخاب می‌کنید می‌توانید مشاغل مختلفی را برگزینید. آموزش و پرورش، کلینیک، زندان ها، بیمارستان ها، بهزیستی، مراکز بازپروری، کمیته امداد، مهدکودک ها از جمله محل هایی است که می‌توانید به عنوان مشاور فعالیت کنید. شما همچنین می‌توانید خود دارای مطلب بوده و مراجعه کنندگان خصوصی داشته باشید. می‌توان گفت شما بسته به توانایی و نتایجی که مراجعه کنندگان از مشاوره با شما دریافت می‌کنند می‌توانید بازارکار خوبی داشته باشید.

گرایش کارشناسی ارشد: 

برای تحصیل در مقاطع بالاتر شما می‌توانید در ۴ گرایش مشاور مدرسه، مشاور شغلی، مشاور خانواده، مشاور توانبخشی به ادامه تحصیل بپردازید.


مطالب مرتبط