معرفی رشته مدیریت کسب و کار


رشته مدیریت کسب و کار های کوچک یا همان MBA یکی از رشته‌های نوین می‌باشد که در عصر حاضر  با توجه به رونق کسب و کارهای کوچک می‌توان گفت بسیار حائز اهمیت می باشد. فارغ التحصیلان این رشته با توجه به توانایی‌هایی که به آن‌ها آموزش داده می‌شود به رونق کسب و کار مورد نظر کمک می کنند.

مهارت های رشته مدیریت کسب و کار:

باتوجه به حیطه کاری این رشته به روز بودن و داشتن اطلاعات بالا از واجباتمی باشد. همچنین داشتن قدرت روابط عمومی و توانایی مدیریت از جمله مهارت های این رشته می باشد. شما باید توانیی تحلیل و قدرت ایده پردازی نیز داشته باشید.

دروس رشته مدیریت کسب و کار:

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی،انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی از جمله دروس عمومی و اقتصاد خرد، اقتصاد كلان، مبانی فناوری اطلاعات، آمار و كاربرد آن در مديريت، روش تحقيق در مديريت، مبانی مديريت اسلام و الگوی های آن،مباني كارآفرينی،روش تحقيق در مديريت، رياضيات و كاربرد آن در مديريت و … از جمله دروس پایه می باشد.
دروس اصلی و اختصاصی این رشته شامل مبانی سازمان و مديريت، مديريت رفتار سازمانی، مديريت منابع انسانی،تحقيق در عمليات،سيستم های خريد و انبارداری،مديريت توليد و زنجيره تأمين،مديريت استراتژيك،مديريت مالی، بازاريابی و مديريت بازار،زبان تخصصی، مديريت كسب و كارهاي كوچك در ايران،كارآفرينی سازمانی و اجتماعی، محيط كسب و كار در ايران، كسب و كار الكترونيكی، طراحی و تدوين طرح كسب و كار، الگوهاي تصميم گيری كارآفرينانه، كسب و كار روستايی،مديريت نوآوری و … می باشد.

بازارکار رشته مدیریت کسب و کار:

می‌توان گفت این رشته به لحاظ کار گستردگی تنوع بسیاری دارد. زیرا شما هم می‌توانید خودتان صاحب کار باشید و هم می‌توانید در محلی دیگر مشغول به کار شوید. شما می توایند به تاسیس شرکت و استارت آپ های مختلف دست بزنید و یا به عنوان مشاور، مدیر بازاریاب، مدیر فروش، بخش تحقیقات، کارمند بانک با نهادها و کسب و کارهای تازه همکاری کنید. در‌واقع می‌توان گفت بازارکار این رشته به میزان توانایی و تسلط شما بر آنچه آموخته اید، دارد..

گرایش کارشناسی ارشد:

در مقطع کارشناسی ارشد شما می‌توانید در ۸ گرایش به ادامه تحصیل بپردازید. گرایش های کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار شامل استراتژی،بازاریابی، رفتار سازمانی و منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات،عملیات و زنجیره تامین، فناوری، مالی، انرژی می باشد. همچنین می‌توانند در رشته مدیریت امور شهری نیز به ادامه تحصیل بپردازند.

مطالب مرتبط