معرفی رشته مدیریت صنعتی


همانطور که از اسم رشته مدیریت صنعتی برداشت می شود، این شاخه از مدیریت به بخش صنعت می پردازد. در واقع هدف مدیریت صنعتی افزایش توانایی افراد برای قبول مسئولیت در بخش صنعت می باشد. مدیران صنعتی با روش‌های نوین صنعت آشنا بوده و می‌توانند به پیرشفت مجموعه کمک کنند.

مهارت های مدیریت صنعتی:

شغل‌های مدیریتی به تمرکز، خلاقیت و روابط عمومی بالا نیاز دارد. از طرفی شما باید به مشاغل صنعتی علاقه داشته باشید. رشته مدیریت صنعتی به مانند دیگر رشته‌های مدیریتی چون بازرگانی احتیاج به قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارد.

دروس مدیریت صنعتی:

دروس کارشناسی مدیریت دولتی به مانند دیگر رشته‌های کارشناسی از ۴ بخش دروس پایه۷ دروس عمومی، دروص اصلی و دروس تخصصی تشکیل می شود. دروس پایه شامل كامپيوتر و كاربرد آن در مديريت، آمار و كاربرد آن در مديريت، رياضيات پايه، روش تحقيق در مديريت، حقوق اساسی، روانشناسي صنعتی، اقتصاد خرد می باشد.
دروس عمومی نیز شامل تربیت بدنی،مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، اندیشه اسلامی،تاریخ و تمدن اسلام می شود.
مدیریت منابع انسانی، مدیریت تولید، مدیریت مالی، تحقیق در عملیات، حسابداری صنعتی، بازاریابی و مدیریت بازار، مبانی سازمان و مدیریت از جمله دروس اصلی مدیریت صنعتی می باشند.
دروس اختصاصی این رشته نیز شامل حسابداری صنعتی، زبان تخصصی، سیستم‌های خرید انبارداری و توزیع، طرح ریزی و تعمیرات و نگهداری،مدیریت کارخانه، بررسی اقتصادی طرح های صنعتی و … می باشد.

بازار کار مدیریت صنعتی:

فارغ التحصیلان این رشته روش‌های مختلف صنعتی اعم از اجرا و مدیریت را می آموزند. از این رو می‌توانند در نقش مشاور مدیر عامل و یا مدیر عامل یک کارخانه صنعتی فعالیت کنند. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های کنترل کیفیت، بخش‌های پژوهشی صنعتی، وزارت صنعت و معدن، شغال های مرتبط دولتی در زمینه مدیریت و … مشغول به کار شوند.
توجه داشته باشید کار در کارخانه های صنعتی از جمله مشاغل مرتبط با این رشته می باشد. بنابراین اگر به کار و حضور در کارخانه ها و محیط های صنعتی علاقه ندارید، از انتخاب این رشته پرهیز کنید.

گرایش های کارشناسی ارشد:

مدیریت صنعتی دارای ۶ گرایش د رمقطع کارشناسی ارشد می باشد. این گرایش ها شامل تحقیق در عملیات، تولید و عملیات، مدیریت عملکرد، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت کیفیت و بهره وری، مدیریت پروژه می شود.

مطالب مرتبط