معرفی رشته مدیریت بازرگانی


رشته‌های مدیریتی از جمله مشاغل آرام محسوب می‌شوند که هم برای آقایان و هم برای بانوان مناسب هستند. یکی از رشته های مدیریتی، مدیریت بازرگانی می باشد. مدیریت بازرگانی به تلاش و برقراری ارتباط بهتر بین مشتری و فروشنده می‌پردازد. مدیر بازرگانی یک شرکت به عنوان مهم‌ترین مشاور مدیر نیز محسوب می شود.

مهارت های رشته مدیریت بازرگانی:

رشته مدیریت وابسته به تجزیه و تحلیل بوده و دارای محاسبات بسیار زیاد می باشد. بنابراین درک ریاضیات در این رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از طرفی یک مدیریت بازرگانی خوب باید بتواند با مشتری و مخاطب تعامل داشته باشد. روابط عمومی بالا و خوش رویی در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است. داشتن پشت کار و تمرکز بالا نیز از دیگر ملزومات این رشته می باشد.

دروس رشته مدیریت بازرگانی:

دروس رشته مدیریت از دروس پایه، عمومی، اصلی و تخصصی تشکیل می شود. روانشناسی کار، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، روش تحقیق در مدیریت، اصول حسابداری ۱ و ۲، ریاضیات، زبان، از جمله دروس پایه و مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت منابع انسانی، تحقیق در عملیات۱و۲، حسابداری صنعتی، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم از جمله دروس اصلی این رشته می باشد. دروس تاریخ اسلام، اندیشه اسلامی، تربیت بدنی، متون اسلامی و … دروس عمومی این رشته محسوب می شوند.
مدیریت استراتژیک ،سازمان های پولی و مالی بین الملل، بازرگانی بین الملل،سیستم های اطلاعاتی مدیریت، مدیریت مالی، مدیریت استراتژیک، حسابرسی، بازرگانی بین المللی، زبان تخصصی ۳ و ۴، سیاست‌های پولی و مالی، سیستم‌های خرید انبارداری و توزیع از جمله دروس تخصصی می باشد.

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی:

خلاقیت،علاقه و پشت کار شرط اصلی موفقیت در بازار کار این رشته می باشد. یک مدیر بازرگانی می‌تواند در نهاد های دولتی و خصوصی چون سمت های مختلف بانکی، کارگزینی، مشاور مدیر عامل، شرکت های بازار یابی، اداره امور، همکاری در پروژه های تحقیقاتی، سازمان های تجاری و … مشغول به کار شوند.

گرایش های کارشناسی ارشد:

گرایش های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی شامل ۶ زیر مجموعه چون بازاریابی، بازرگانی بین الملل، تجارت الکترونیکی، مدیریت استراتژیک، بازرگانی داخلی، کارآفرینی می شود.


مطالب مرتبط