معرفی رشته مددکاری اجتماعی


مددکار اجتماعی رشته ای می‌باشد که با عنوان آن بسیار آشنا هستیم. یک مددکار اجتماعی به افرادی که در زندگی دچار مشکلات هستند کمک می‌کند تا بتوانند راه حلی برای مشکلات زندگی پیدا کنند و به روال عادی زندگی برگردند.

مهارت های رشته مددکاری اجتماعی:

همانطور که بیان شد یک مددکار اجتماعی با افرادی که در زندگی دچار مشکلات هستند، تعامل دارد. پس نیاز به صبر، حوصله، قدرت بیان دارد. گاهی حتی به دلیل مشکلاتی که افراد دارند مددکار را نیز پس می زنند، پس بهتر سماجت در کار و پشتکار نیز از دیگر ویژگی‌های لازم می باشد.

دروس رشته مددکاری اجتماعی:

این رشته نیز به مانند سایر رشته‌های دانشگاهی از دروس پایه، عمومی، اصلی و تخصصی تشکیل می شود.مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی،انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی، تنظیم خانواده و مهارت های زندگی از جمله دروس عمومی و اصول و مبانی توانبخشی،صول و مبانی علم سیاست، اقتصاد علم، بهداشت عمومی (جسمی و روانی)، رشناسی رفتار (روانشناسی )، روانشناسی اجتماعی (رفتارشناسی گروهها و اجتماعات)،اصول و مبانی جامعه شناسی از جمله دروس پایه این رشته می باشد.
دروس اصلی و تخصصی این رشته شامل سیاستهاي اجتماعی و رفاه اجتماعی، آمار و پژوهش در مددکاري اجتماعی، حقوق اجتماعی مددکاري،سازماندهی و مدیریت، روانشناسی بالینی، کاربردمردم شناسی در مددکاري اجتماعی، سیب شناسی روانی (مددکاري اجتماعی با بیماران روانی)، آسیب شناسی اجتماعی (مددکماري اجتماعی با آسیب دیدگان)، مسايل اجتماعی ایران، اصول و مبانی مددکاري اجتماعی، روش‌های اجتماعی مددکاري، اصول و فنون مشاوره ومصاحبه در مددکاري اجتماعی،روش شناسی پژوهش در مددکاري اجتماعی، مددکاری باخانواده اجتماعی  می باشد.

بازار کار رشته مددکاری اجتماعی:

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در تمامی سازمان های خصوصی و دولتی که با رفاه و مردم در اتباط است مشغول به کار شوند. البته این رشته هنوز تمام مردم از وجود آن خبر ندارند و گاه در برخی از سازمان های فارغ التحصیلان رشته‌های دیگر برای مددکاری استفاده می‌کنند اما به طور کلی می‌توان گفت رشته مددکاری اجتماعی در کشور ما می‌تواند بازار کار خوبی داشته باشد.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما می‌توانید برای مقطع کارشناس ارشد در رشته مددکاری اجتماعی یا مدیریت خدمات اجتماعی به ادامه تحصیل بپردازید.

مطالب مرتبط