معرفی رشته مامایی


رشته مامایی یکی از رشته‌های مجموعه تجربی می‌باشد که از حساسیت ویژه ای به سبب سروکار داشتن با جنین و مادر برخوردار می باشد. این رشته نیز به مانند سایر رشته‌ها نیازمند علاقه و مهارت های خاصی می‌باشد . همچنین امکان تحصیل در مقاطع بالاتر برای این رشته نیز فراهم است.

مهارت های رشته مامایی:

مامایی یکی از رشته‌های پزشکی بوده پس اگر تحمل درمان، بیماری، اتاق عمل و … را ندارید به سراغ آن نروید. یک ماما باید از صبر و حوصله خاصی برخوردار باشد زیرا با مادر و جنین در ارتباط است که هردو بسیار حساس و آسیب پذیرند. رشته‌های مرتبط با بیمار و مردم احتیاج دارند بروز باشند و به صورت مداوم مطالعه کنند. دقت و توجه به نکات و ریزبینی از واجبات هر رشته پزشکی می باشد.

دروس رشته مامایی:

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی، منابع اسلامی، ادبیات فارسی،زبان عمومی و تربیت بدنی  از جمله دروس عمومی و سلول شناسی و بافت شناسی،بیوشیمی، تشریح،ایمینی شناسی، میکروب شناسی نظری، انگل شناسی و قارچ شناسی،میکروب شناسی عملی، فیزیولوژی از جمله دروس پایه می باشد.
دروس تخصصی و کارموزی این رشته نیز شامل آسیب شناسی عمومی و اختصاصی،کارآموزی نوزادان،اصول و فنون پرستاری و مامایی و روش کار در اتاق عمل و زایمان، نشانه شناسی و معاینات فیزیکی،فیزیوپاتولوژی و بیماریهای داخلی، اصول و فنون پرستاری و مامایی و روش کار در اتاق عمل و زایمان، فیزیوپاتولوژی و بیماریهای داخلی، روان شناسی عمومی، روانشناسی زن و خانواده،حقوق و پزشکی قانونی در مامایی، مدیریت و ارتقاء کیفیت در بهداشت مادر و کودک و باروری ،اصول روانپزشکی در مامایی،بارداری و زایمان(زایمان طبیعی، ایمن و فیزیولوژیک و روش های کاهش درد زایمان)، کارآموزی زایمان طبیعی و غیر طبیعی، بیماریهای زنان و ناباروری،کارآموزی در عرصه بیماری های زنان و ناباروری، کارآموزی در عرصه رادیولوژی و سونولوژی و الکترولوژی در مامایی و زنان و ...می باشد.

بازار کار رشته مامایی:

بازار کار رشته مامایی بسته به مهارت خود فرد دارد. شما به عنوان یک ماما می‌تواند در بیمارستان و کلینیک ها، مراکز بهداشتی و طرح پزشک خانواده، زایشگاه ها، درمانگاه ها به عنوان مربی خدمات بهداشتی ، مربی بهداشت مدارس ، کارشناس بهداشت خانواده مشغول به کار شوید و یا خود مطلب پزشکی داشته باشید. همچنین می‌توانید در سایر مشاغل درمانی نیز به فعالیت بپردازید.

گرایش کارشناسی ارشد:

آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، سلامت سالمندی،علوم تغذیه، علوم تشریحی، اکولوژی انسانی، ژنتیک انسانی، فیزیولوژی، علوم بهداشتی در تغذیه از جمله گرایش های کارشناسی ارشد می باشد.


مطالب مرتبط