معرفی رشته علوم و مهندسی آب


رشته علوم و مهندسی آب یکی از رشته‌های گروه فنی و مهندسی می باشد. هدف این رشته ارائه راه حل‌های متنوع و مطلوب از منابع آب می باشد. این رشته در حیطه منابع آبی که برای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند فعالیت می کند.

مهارت های رشته علوم و مهندسی آب:

همانطور که اشراف دارید رشته‌های گروه فنی و مهندسی به دانش فیزیک و ریاضی نیاز دارد. از طرفی قدرت تجزیه و تحلیل و محاسبه واجبات این رشته می باشد. همچنین علاقه به کشاورزی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. برای کار در این رشته ممکن است به نقاط مختلف سفر کنید و از پروژه ها و زمین‌های کشاورزی بازدید کنید. پس نیاز به توانایی سفر نیز می باشد. 

دروس رشته علوم و مهندسی آب:

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی،انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی از جمله دروس عمومی و ریاضی ۱و۲،فیزیک، زمین شناسی، ایستایی، شیمی عمومی،گیاه شناسی، از جمله دروس پایه این رشته می باشد.
دروس اصلی و تخصصی این رشته شامل باغبانی عمومی،خاک شناسی عمومی، رسم فنی و نقشه کشی، نقشه برداری، هوا و اقلیم شناسی، طراحی سامانه های آبیاری سطحی،طراحی سامانه های آبیاری تحت فشار، طراحی سامانه های آبیاری تحت فشار، اصول زهکشی، مهندسی زهکشی،آب های زیر زمینی،طراحی سازه های انتقال و توزیع آب، اقتصاد مهندسی، عملیات هیدرولیک، هیدرولیک مجاری روباز و تحت فشار، هیدرولوژی آب های سطحی،مهندسی محیط زیست،پمپ ها و ایستگاه های پمپاژ، مبانی محاسبات عددی، نرم افزارهای تخصصی،مصالح و روش های ساختمانی، پروژه طراحی سازه های انتقال و توزیع آب، ریاضیات، برنامه نویسی،مبانی محاسبات عددی و ...می باشد.

بازارکار رشته علوم و مهندسی آب:

باتوجه به وسعت کشاورزی در کشور مهندسین این رشته نیز می‌توانند بازارکار خوبی داشته باشند به شرط آنکه از مهارت کافی برخوردار و خلاقیت داشته باشند. مهندسین علوم و مهندسی آب هم می‌توانند در نهادهای دولتی چون جهادکشاورزی، سازمان آب و … وهم در مراکز خصوصی مرتبط با کشاورزی مشغول به کار شوند. مهندسین این رشته همچنین می‌توانند خود صاحب کار باشند و یا در همکاری با مهندسین کشاورزی به پرورش انواع محصولات کشاورزی اقدام کنند.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما می‌توانید در ۵ گرایش به ادامه تحصیل بپردازید. این گرایش ها شامل آبیاری و زهکشی، سازه های آبی، منابع آب، هواشناسی کشاورزی، مدیریت و برنامه‌ریزی منابع آب می باشد.

مطالب مرتبط