معرفی رشته علوم سیاسی


رشته علوم سیاسی از جمله رشته‌های گروه انسانی می باشد. این رشته تحصیلی به بررسی مسائل و نظریه‌های سیاسی می پردازد. در‌واقع فردی که فارق التحصیل رشته علوم سیاسی می‌باشد می‌تواند به میزان و نحوه کارکرد انواع نظریه‌های سیاسی بپردازد.

مهارت های رشته علوم سیاسی:

قطعاً شما برای بررسی اندیشه ها و نظریه پردازی باید فردی منطقی باشد و به استدلال و نظریه پردازی علاقه داشته باشید. از طرفی علوم سیاسی وابسته به تاریخ می باشد، پس مطالعه تاریخ از اهمیت ویژه ای برخودار می باشد.
توانایی ساعت‌ها فکر و بررسی کردن و توجه به جزییات از دیگر مهارت های رشته علوم سیاسی می باشد.

دروس رشته علوم سیاسی:

 دروس عمومی شامل مبانی نظری اسلام،اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی،تاریخ وتمدن اسلامی، منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی می باشد.
مبانی علم سیاست، مبانی علم حقوق، مسایل اقتصادی و سیاسی جهان سوم، تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب از قبل از افلاطون تا قرن ۲۰، اندیشه های سیاسی در قرن بیستم، دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام، فن دیپلماسی و آداب کنسولی، حقوق بین الملل خصوصی، شناخت ماهیت و عملکرد امپریالسم، سیاست خارجی قدرت های بزرگ، مسائل نظامی و استراژیک معاصر، متون سیاسی به زبان خارجی، مسایل اقتصادی و سیاسی نفت در ایران، متون سیاسی به زبان خارجی، مبانی اندیشه های سیاسی در اسلام، مبانی جامعه شناسی عمومی، حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، تاریخ روابط خارجی ایران از قاجاریه تا ۱۳۲۰، سیاست و حکومت در آمریکای لاتین،خاورمیانه و سیاست بین المللی، مطبوعات سیاسی ایران از انقلاب مشروطیت به بعد و … از جمله دروس اصلی و اختیاری می باشد. 

بازارکار رشته علوم سیاسی:

شما به عنوان یک کارشناس علوم سیاسی در اکثر سازمان ها و وزارت خانه‌ها می‌توانید مشغول به کار شوید. هرچه مهارت در نظریه پردازی و قدرت تحلیل شما بالاتر رود، بازارکار بهتری خواهید داشت و نهاد های بسیاری به دنبال جذب شما خواهند بود.
شما همچنین می‌توانید به عنوان مدرس نیز مشغول شوید.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز می‌توانید به ادامه تحصیل بپردازید.

مطالب مرتبط