معرفی رشته طراحی صنعتی


طراحی صنعتی از جمله مشاغل پر طرفدار در دایره طراحی محسوب می شود. طراحی صنعتی دارای زیر شاخه‌های متعدد و گوناگونی چون طراحی ماشین‌های ساختمانی، لوازم خانگی، جواهرات، فضای شرکت ها و دفاتر، طراحی مبلمان و … می باشد. یک طراح صنعتی به رفاه و آسایش کسی که از وسیله مورد نظر استفاده می‌کند می اندیشد.

مهارت های طراحی صنعتی:

یک طراح صنعتی باید ذهنی خلاق و ایده پرداز داشته باشد و به جزئیات دقت بیشتری داشته باشد. همچنین شما باید بخش طراحی لوازم خانگی یا دستگاه‌ها باید اجزا و کارکرد آن‌ها را نیز به خوبی بشناسید۷ پس به علم مکانیک نیاز دارید.
از طرفی طراحی با نرم افزارهای طراحی انجام می شود. پس توانایی کار با کامپیوتر نیز از ملزومات می باشد.

دروس طراحی صنعتی:

دروس پایه این رشته شامل مبانی هنرهای تجسمی۱، کارگاه طراحی پایه، آشنایی با هنر در تاریخ،  ریاضی کاربردی،  حجم سازی، هندسه ۱ و ۲، فرم و فضا، مدل سازی، عکاسی پایه، فیزیک، مهندسی عوامل انسانی، عکاسی پایه، فرم و فضا، هنر و تمدن اسلامی می باشد. دروس اصلی و تخصصی رشته طراحی صنعتی شامل نقشه کشی صنعتی، مواد و ساخت، تاریخ طراحی صنعتی، طراحی به کمک کامپیوتر، مبانی طراحی صنعتی، مهندسی عوامل انسانی، فیزیک۲، پروژه طراحی صنعتی، طراحی فنی، ارزیابی تولیدات صنعتی، جامعه شناسی صنعتی، اقتصاد و مدیریت، طراحی فنی می شود.

بازار کار طراحی صنعتی:

این حرفه هنوز در ایران به طور کامل شناخته شده نمی باشد. به دلیل عدم رعایت قوانین کپی رایت اکثر طرح ها از کشور های دیگر برداشته می‌شود و کمتر به طور ۱۰۰ درصد طراحی می‌شود. به همین سبب مشاغلی چون طراحی صنعتی از بازار کار متوسطی برخوردار هستند. هرچند همواره افرادی که در کار خود بسیار قوی هستند می‌توانند بازار کار خوبی را برای خود فراهم کنند.
تسلط به نرم‌افزار های مرتبط با این رشته نیز از ملزومات بهتر شدن بازار کار و درآمد برای فرد می باشد.

گرایش کارشناسی ارشد:

این رشته را می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد نیز ادامه تحصیل بدهید.


مطالب مرتبط