معرفی رشته طراحی صحنه


طراحی صحنه رشته ای است که از تلفیق فن و هنر به وجود آمد. آنچه که در صحنه تئاتر،سینما، برنامه‌های تلویزیونی و … می‌بینید حاصل تفکر و اجرای یک طراح صحنه می باشد. طراح صحنه پس از مطالعه و توضیحاتی که در مورد کار به وی داده شد برای صحنه طرح می‌زند و بعد از تأیید طرح توسط کارگردان آن را اجرا می کند.

مهارت های رشته طراحی صحنه:

رشته‌های هنری به خلاقیت و قدرت ذهنی بالایی نیاز دارند. در این رشته توانایی اجرایی کردن، توجه به جزییات، قوه تخیل از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از طرفی چون تأیید نهایی طرح توسط کارگردان صورت می‌گیرد و اجرا شدن معمولاً به یک تیم نیاز دارد، پس نیازمند توانایی انجام کارگروهی نیز می باشد.

دروس رشته طراحی صحنه:

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی،انقلاب اسلامی،تاریخ وتمدن اسلامی،آشنایی با منابع اسلامی از جمله دروس عمومی و اصول و مبانی ارتباطات،جامعه شناسی عمومی،آشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر جهان، فرهنگ و ادبیات عامه، فلسفه مقدماتی شرق از جمله دروس عمومی می باشد.
دروس تخصصی و اصلی رشته طراحی صحنه شامل بنیاد نمایش در غرب و شرق،مبانی کارگردانی، مبانی ادبیات نمایشی، بررسی تطبیقی نظریه های نمایش شرق و غرب، تاریخ نمایش در ایران، اصول و مبانی هنرهای تجسمی، اجرای نمایش های ایرانی و شناخت بافت های سنتی،حجم شناسی و حجم سازی، استفاده از رایانه در طراحی صحنه،طراحی صحنه نمایش عروسکی،نورپردازی در تئاتر، کارگاه پیشرفته طراحی صحنه و ماکت سازی می باشد.

بازار کار طراحی صحنه:

بازار کار این رشته وابسته به مشاغل دیگر می باشد. در‌واقع هرچه تولیدات هنری بالاتر رود این شغل نیز از بازار کار بهتری برخوردار می باشد. از طرفی انتظار در‌آمد ماهانه نداشته باشید چون این درآمد این شغل به صورت پروژه ای پرداخت می شود. همچنین ممکن است ساعت‌های کاری فشرده داشته و مجبور باشید گاهی از محل سکونتتان به شهر های دیگر نیز بروید.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما می‌توانید در کارشناسی ارشد این رشته به ادامه تحصیل بپردازید.


مطالب مرتبط