معرفی رشته سیستم‌های انرژی


انرژی مسأله مورد توجه عصر ما می باشد. بخصوص بحث تبدیل انرژی که از دغدغه های مهندسین است. همانطور که از اسم این رشته پیدا است، رشته مهندسی سیستم‌های انرژی مبتنی بر انرژی است. این رشته در کشور ما رشته نوینی است و با توجه به دغدغه انرژی رشته مورد توجهی می باشد. این رشته نیز به مانند سایر رشته‌ها سختی‌ها و مزایای خاص خود را دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهارت های مهندسی انرژی:

این رشته بر پایه ریاضی و فیزیک استوار است، بنابراین دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی در این رشته اهمیت خاصی دارند. از طرفی بحث تبدیل یا نحوه استفاده انرژی بحثی است که با خلاقیت فرد مرتبط است. به طور کلی می‌توان گفت این رشته مجموعه‌ای از خلاقیت و محاسبات می باشد. 

دروس مهندسی انرژی:

دروس رشته مهندسی سیستم‌های انرژی شامل دروس پایه، اصلی، عمومی و تخصصی است. دروس پایه شامل ریاضی عمومی، فیزیک، شیمی، معادلات دیفرانسیل، امار، اقتصاد و آزمایشگاه می باشد.دروس اصلی نیز شامل استاتیک، مقاومت مصالح، ترمودینامیک، انتقال حرارت، سیستم‌های انرژی و … می باشد.انرژی باد، انرژی خورشید، تبدیل انرژی، ممیزی انرژی، آثار زیست محیطی انرژی و … از دیگر دروس این رشته می باشند.

بازار کار مهندسی انرژی:

این رشته برای افرادی که به دنبال نوآوری و خلاقیت هستند، می‌تواند بازار کار خوبی داشته باشد.زیرا خلق یک وسیله یا ایده می‌تواند موجب ایجاد تحولی عظیم در نحوه زندگی دیگران شود و به طبع  روی وضعیت اقتصادی فرد نیز مؤثر خواهد بود. شرکت های نفت، شرکت های بهینه سازی انرژی،شرکت های مرتبط با انرژی، صنایع هوا فضا،شرکت های توسعه نیروگاه ها،شرکت های خدمات انرژی، شرکت های صنایع نیروگاهی، وزارت دفاع، کارهای تحقیقاتی از جمله مشاغل مربوط به این رشته می باشد.

گرایش های مهندسی انرژی:

مهندسی سیستم‌های انرژی شامل سه گرایش در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. تکنولوژی  انرژی، انرژی و محیط زیست، سیستم‌های انرژی گرایش های مقطع کارشناسی ارشد مهندسی انرژی می باشد.

اگر فردی خلاق هستید که دوست دارید چیز های نوینی خلق کنید و یا مسأله انرژی یک مسأله حائز اهمیت برایتان تلقی می شود، مهندسی انرژی می‌تواند رشته مناسب شما باشد.

مطالب مرتبط