معرفی رشته حقوق


رشته حقوق یکی از پر طرفدار ترین رشته در بین داوطلبان علوم انسانی می باشد. در این رشته تحصیلی استلال و منطق از ارکان اصلی آن می باشد.  دوطلبان رشته حقوق می‌توانند در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند.

مهارت های رشته حقوق:

رشته حقوق به استدلال، منطق، روابط اجتماعی نیاز دارد. شما باید به عنوان یک حقوقدان بتوانید بتوانید به از پس پرونده های سخت بر بیایید باید از فن بیان خوبی برخوردار باشید تا بتوانید بر اوضاع تسلط پیدا کنید. شما باید بتوانید توانایی درک و پیدا کردن راه حل منطقی داشته باشید و احساسات خود را کنترل کنید.

دروس رشته حقوق:

دروس این رشته نیز دروس اصلی، پایه، تخصصی و عمومی می شود. دروس عمومی شامل مبانی نظری اسلام،اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی،تاریخ وتمدن اسلامی، منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی و دروس پایه شامل مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی،مبانی علم اقتصاد، حقوق اساسی۱،مبانی جامعه شناسی، حقوق مدنی۱ می باشد.
حقوق اساسی۲، حقوق جزای عمومی۲و۳، حقوق بين الملل عمومی،حقوق اداری۱و۲، متون فقه۱و۲و۳و۴، حقوق تجارت۱و۲و۳، حقوق مدنی۲و۳و..۸، جرم شناسی، ادله اثبات دعوی،حقوق کار، پزشکی قانونی و ...از جمله دروس اصلی و تخصصی محسوب می شوند.
کيفرشناسی، داوری بين المللی، حقوق بيمه، حقوق بشر در اسلام، حقوق ثبت و … از جمله دروس اختیاری رشته حقوق می باشد.

بازارکار رشته حقوق:

برای موفقیت در رشته حقوق نیز به مانند سایر رشته‌ها باید مهارت خود را افزایش دهید. اگر از مهارت های متوسط این رشته برخودار باشید می‌توانید در یک سطح متوسطی فعالیت کنید اما اگر مهارتتان در حدی که بتوانید مسائل حقوقی را تجزیه تحلیل کنید می‌توانید جایگاه خوبی را نصیب خود کنید. قضاوت، وکالت، کارشناسی حقوق، مشاور حقوقی، ادارات ثبت اسناد،در اجرای احکام و سردفتری اسناد رسمی از جمله مشاغل مربوط به این رشته تحصیلی می باشد.
یادتان نرود مشغله های فکری یک وکیل یا قاضی ممکن است زیاد باشد و ساعات کاری نامنظمی داشته باشد. همچنین ممکن است شما برای موفقیت در پرونده ها، استرس و فشار زیادی را نیز تحمل کنید. بنابراین می‌توان گفت اگر تحمل تنش‌های مختلف را ندارید به سراغ وکالت نروید.

گرایش کارشناسی ارشد:

حقوق در مقطع کارشناسی ارشد از تنوع بسیار بالایی برخودار است. شما می‌توانید در ۲۸ رشته از جمله حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق عمومی، حقوق بشر،  حقوق مالکیت فکری، حقوق محیط زیست،  حقوق اقتصادی،  حقوق تجارت بین الملل، معارف اسلامی و حقوق، حقوق ارتباطات، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، سردفتری اسناد رسمی، حقوق ثبت و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق حمل و نقل تجاری، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی،مدیریت نظارت و بازرسی، مدیدیت دادگستری،  حقوق دادرسی اداری، حقوق خانواده، حقوق شرکت های تجاری،فقه و حقوق اقتصادی،حقوق نفت و گاز،حقوق مالی-اقتصادی، حقوق تجارت الکترونیکی، مدیریت ثبت و اسناد به ادامه تحصیل بپردازید.

مطالب مرتبط