معرفی رشته حسابداری


حسابداری یکی از رشته های گروه علوم انسانی می باشد که هر ساله طرفداران بسیاری دارد. این رشته تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های ایران وجود دارد و پذیرش در ان نیز به سبب داوطلبان زیادی که دارد، اندکی سخت می باشد. 
رشته حسابداری به جمع آوری، طبقه بندی ، تهیه گزارش های ملی و .. می پردازد.

مهارت های رشته حسابداری:

این رشته یک رشته محاسباتی بوده و به درک و فهم ریاضی نیازمند می باشد. از طرفی مشاغل محاسباتی ممکن است اندکی طاقت فرسا و خسته کننده باشند پس یک حسابدار باید توانایی ساعت ها جدال با ارقام و اعداد را داشته باشد. از طرفی قدرت تحلیل کردن و توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهای این رشته نیز از مهارت های این رشته محسوب می شود.

دروس رشته حسابداری:

این رشته تحصیلی به مانند سایر رشته های کارشناسی از دروس عمومی، پایه، اختصاصی و اصلی تشکیل می شود. البته به مانند سایر رشته ها ، دارای دروس مخصوص هر گرایش نیز می باشد.
مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی،تاریخ و تمدن اسلامی،منابع اسلامی از جمله دروس عمومی و مباني سازمان و مديريت، پژوهش عملياتی، رياضيات و كاربرد آن در مديريت ، پول و ارز و بانكداری، روش های تحقيق و مأخذ شناسی از جمله دروس پایه می باشد.
اصول حسابداری، حسابداری میانه، حسابداری پیشرفته، حسابداری صنعتی، حسابرسی، اصول و مبانی تنظیم بودجه دولتی، حسابداری دولتی،حسابرسی دولتی، زبان تخصصی از جمله دروس اصلی حسابداری می باشد. دروس تخصصی این رشته شامل بودجه شرکت های دولتی،حسابداری دولتی تطبیقی،مباحث جاری در حسابداری،حسابداری مالیاتی،بررسی و تحلیل قوانین و مقررات مالی دولتی می شود.

بازار کار رشته حسابداری:

اغلب فارغ التحصیلان این رشته مشغول به کار می باشند و شاید تعداد اندکی از افراد هنوز بیکار باشند. یک حسابدار می تواند هم در مراکز و سمت های بسیار خوب و هم در شرکت ها و کوچک مشغول به کار شود. در واقع مهارت هایی که در مقطع کارشناسی کسب کرده اید، تعیین کننده میزان موفقیت شما در بازارکار است. همچنین شما باید با نرم افزارهای حسابداری به خوبی آشنا باشید تا بتوانید در این رشته موفق شوید.

گرایش ارشد رشته حسابداری:

شما می توانید در همین رشته به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازید.

مطالب مرتبط