معرفی رشته اقتصاد کشاورزی


کشور ما دارای سطح وسیعی از کشاورزی می باشد. از این رو مهندسی کشاورزی نیز بسیار مورد توجه می باشد. یک مهندس کشاورزی به بهبود کیفیت محصولات و ارائه راهکار های بهتر برای افزایش بازدهی محصولات کمک می کند.

مهارت های مهندسی اقتصاد کشاورزی:

در این رشته تحصیلی علاقه شما به محیط کشاورزی از اولویت های بسیار مهم می باشد. از طرفی برای شناخت بهتر و ارائه راهکار های بهتر ما باید در محل های مختلف کشاورزی، باغ‌ها و … حضور یابید. چون در این رشته اقتصاد کشاورزی مطرح است بنابراین دانش ریاضیات شما نیز حائز اهمیت می باشد. همچنین خلاقیت نیز واجبات این رشته می باشد.

دروس مهندسی اقتصاد کشاورزی:

ریاضیات، شیمی، فیزیک، گیاه شناسی، آمار از جمله دروس پایه و انقلاب اسلامی، اخلاق اسلامی، تاریخ و تمدن اسلام۷ اندیشه اسلامی از جمله دروس عمومی این رشته می باشند.
همچنین دروس باغبانی عمومی، خاک شناسی، دامپروری عمومی، زراعت عمومی، آبیاری عمومی، اقتصاد کلان ، اقتصاد خرد، اصول حسابداری، کاربرد آمار، اقتصاد آب و زمین، اقتصاد تولید و کشاورزی، اقتصاد مرتع، شیلات،اقتصاد محیط زیست، اقتصاد ریاضی، مدریت مالی، سیاست کشاورزی، اقتصاد توسعه پایدار کشاورزی،اقتصاد سنجی،مهارت آموزی و … از جمله دروس تخصصی مهندسی اقتصاد کشاورزی می باشد.

بازار کار مهندسی اقتصاد کشاورزی:

فارق التحصیلان این رشته می‌توانند در زمینه‌های مختلفی چون تولید۷ توزیع مواد غذایی و .. مشغول به کار شوند. مهندسین این رشته می‌توانند در بخش‌های پژوهشی مراکز دولتی، سازمان تحقیقات کشاورزی، سازمان بازرسی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی، سازمان حفاظت نباتات،سازمان محیط زیست،سازمان برنامه و بودجه،وزارت تعاون، سازمان تعاون روستایی،مراکز تحقیقاتی،آزمایشگاه‌های تغذیه مشغول به کار شوند.
همچنین می‌توانند در مراکز خصوصی چون مؤسسات تحقیقاتی دفع آفات و بیماری‌گیاه، کلینیک های گیاه پزشکی،شرکت های مبارزه با دفع آفات نباتی،،شرکت ها و موسسات خصوصی کشت و صنعت نیز مشغول به کار شوند.

گرایش های کارشناسی ارشد:

این رشته دارای ۴ گرایش در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. این گرایش ها شامل سیاست و توسعه کشاورزی،اقتصاد تولید و مدیریت واحد های کشاورزی، اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست، بازاریابی محصولات کشاورزی می باشد.

مطالب مرتبط