مطالعه وقتی زمان کمی دارید


مطالعه بخش  جدایی ناپذیر از زندگی هر دانش آموز یا دانشجویی را تشکیل می دهد. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید مدت زمان طولانی را به مطالعه اختصاص دهید می‌توانید در مدت زمان های کوتاه‌تر مطالعه کنید. این جلسات می‌تواند از ۳۰ دقیقه شروع شود تا ۱ ساعت.
برای اینکه این جلسات کوتاه مدت مؤثر باشد، باید برنامه‌ریزی داشته باشید و با استراتژی پیش بروید.در ادامه راهکارهایی را به شما آموزش خواهیم داد که سبب می‌شود مطالعه مفیدی در زمان کوتاه داشته باشید.

استراتژی مطالعه در زمان کم:

۱ـ هدف خود را از مطالعه مشخص کنید. آیا هدفتان موفقیت در امتحانات است؟ یا برای افزایش اطلاعات و یادگیری مطالعه می کنید؟
۲ـ شروع به مطالعه کنید. اگر با خود بگویید که ۱۵ دقیقه دیگر شروع می کنید، زمانتان را از دست می دهید. هدفتان را که مشخص کردید جایی یادداشت کنید که بتوانید آن را ببینید.
۳ـ مشخص کنید که در آن مقدار زمان چه چیز هایی را باید مطالعه کنید. خیلی سخت نگیرید سعی کنید اندکی انعطاف در برنامه تان داشته باشید.
۴ـ گوشی خود را در حالت سکوت قرار دهید. مکان آرامی را پیدا کنید. سعی کنید در جایی مطالعه کنید که هواستان پرت نشود تا همین زمان کوتاه به بطالت بگذرد.
۵ـ زمان شما محدود است پس هرچیزی که به آن نیاز دارید را در کنار خود بگذارید تا وقتتان صرف جستجوی آن نشود.
۶ـ یادتان باشد خواندن به معنای یادگرفتن نیست. برای اینکه مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شود در ابتدای مطالعه اندکی سر فصل ها یا خلاصه های روز قبل را مرور کنید.
۷ـ با صدای بلند بخوانید. خواندن با صدای بلند سبب افزایش تمرکز شما شده، در نتیجه سبب یادگیری بهتر در زمان کوتاه‌تر می شود.
۸ـ در پایان هفته تمام کارهای خود را مرور کرده و جمع‌بندی کنید.
۹ـ اگر زمان دارید هر روز مقداری به زمانتان اضافه کنید. مثلاً هر دو روز ۱۵ دقیقه اضافه کنید.
۱۰ـ به سبب اینکه زمان شما محدود است سعی کنید یادداشت‌هایی کوتاه بنویسید.
۱۱ـ چون زمان شما کوتاه است، پس دیگر به استراحت نروید. اگر بیش از ۱ ساعت مطالعه می‌کنید اندکی وقفه بین مطالعه لازم است.


مطالب مرتبط