مطالعه دقیق، سخت نیست!


تغییر عادت‌های مطالعه کار سختی نیست.با مطالعه درست، از نتایجی که در امتحانات و کلاس ها کسب می کنید، تعجب خواهید کرد!
عادات مطالعه مدرسه برای دانشگاه مؤثر نمی باشد. در دانشگاه کلاس‌ها بزرگ‌تر و مطالب حجم زیادی دارند. از طرفی استادان نیز به مفاهیم بیشتر می پردازند. پیاده سازی این راهنمایی ها به کیفیت مطالعه شما کمک می کند.
خواندن مطالعه نیست:
خواندن از روی متن به پیش مطالعه شما کمک می‌کند اما سبب یادگیری شما نمی شود. برای یادگیری یک مطلب باید مطالعه فعال داشته باشید. با مطلب درگیر شوید و به تحلیل و بررسی بپردازید.
توضیح دادن مطلب برای خود، تهیه نمودار از مطلب، یادداشت کردن سؤالات و جواب آن‌ها برخی از راهکار های مطالعه فعال می باشد.
مشتاقانه بخوانید:
همه مثل هم نمی‌توانند مطالعه کنند. برخی با شدت بیشتر در زمان کوتاه‌تر و برخی با شدت کمتر در زمان بلند تر. سعی کنید کیفیت و شدت مطالعه خود را بالا ببرید تا تمرکزتان بیشتر شود.
سکوت بهترین حالت نیست:
شاید شما در  سکوت یک کتابخانه به راحتی بتوانید تمرکز کرده و درس بخوانید. برخی نیز وقتی یک صدای پس زمینه‌ای وجود داشته باشد، می‌توانند تمرکز کنند . بنابراین ببینید چگونه تمرکز بهتری دارید همان را انتخاب کنید. از طرفی دقت داشته باشید که مطالعه فعال به سروصدا نیاز دارد.
حذف عوامل هواس پرتی:
تحقیقات نشان می‌دهد، انجام کار های دیگر در زمان مطالعه سبب کاهش کیفیت مطالعه می شود. از این رو عوامل هواس پرتی را از بین ببرید مثلاً از چک کردن شبکه‌های اجتماعی ، مرور وب، پیام کوتاه و … اجتناب کنید. اگر به کامپیوتر خود نیاز دارید، پس از استفاده آن را کنار بگذارید. برای استفاده از فناوری محدودیت زمانی تعیین کنید.
بهترین تنظیمات محل و زمان مطالعه:
بدانید که کجا و چه موقع بیشترین تمرکز را دارید.اگر در یک کافی شاپ تمرکز دارید به آنجا بروید، اگر در ساعت ۱۰ صبح تمرکز دارید، همان ساعت درس بخوانید.
مکان های مختلفی در محوطه دانشگاه وجود دارد که محل مطالعه خوبی برای شما هستند. زمانی که احساس کردید تمرکز کافی ندارید و یا خیلی راحت نیستید، وقت آن رسیده محل را تغییر دهید.
آرامش قبل از طوفان:
از هفته‌های آسان استفاده کنید. اگر مطالب مطالعه شما در یک هفته آسان بود خود را برای مطالب سخت هفته بعد آماده کنید.
از هفته‌های سبک برای پیشبرد کار خود استفاده کنید و مطالبی که به آن‌ها نپرداخته اید، بپردازید.
همچنین می‌توانید با استادتان ملاقاتی داشته و سؤالات خود را بپرسید.

مطالب مرتبط