مضرات استفاده از نرم‌افزار های آموزشی


نرم‌افزار های آموزشی همانگونه که دارای فواید بسیاری می باشند، ممکن است مضراتی نیز داشته باشند. در زیر به مضرات استفاده از نرم‌افزار های آموزشی خواهیم پرداخت.
کاهش رشد احساسی:
دانیل گولمن نگران است که استفاده از تکنولوژی بر توانایی کودکان اثر بگذارد و رشد احساسی کودک را مختل کند. گولمن استدلال می کند که کودکان ممکن است همدلی لازم را با دیگران ایجاد نکنند. او خاطرنشان می کند که توانایی توجه کردن به اطرف،بخش قابل توجهی از موفقیت های آینده فرد را تشکیل می دهد.
حواس پرتی:
یکی از رایج ترین انتقادهای استفاده از فناوری های آموزشی، این است که حواس دانش آموز را از درس های دیگر پرت می کند. بسیاری از دانش آموزان از کاربران گوشی ها و تبلت های هوشمند هستند. این مسأله به آنان این امکان را می‌دهد که وب گردی کرده یا مشغول بازی نیز شوند.  اینترنت ممکن است وسوسه  ایجاد کند و  از آنجایی که افراد در انجام  چندکار همزمان کارآمد نیستند، دانش آموزان نیز موفق نخواهند بود.
اختلال در بدن:
جانیس کالوالسکی،یادآور می شود که نگاه کردن مداوم به صفحه نمایش، با اختلال هیجانی و کاهش خواب مرتبط است اما استفاده از تکنولوژی آموزشی در مدرسه می تواند به افزایش یادگیری کمک کند.
ضعف یادگیری فردی:
گرچه یادگیری مستقل نقاط قوت نرم افزارها محسوب می شود، اما می تواند مشکل ساز باشد. به عنوان مثال، یک دانشجو ممکن است از یک نرم‌افزار آموزشی استفاده کند و علاقه به کلاس درس را از دست بدهد. در واقع نرم‌افزار ها  تهدیدی برای تدریس استاد محسوب می شوند. آیا فناوری در نهایت نیاز به معلمان را از بین خواهد برد؟
کاهش تعامل اجتماعی:
اکثر برنامه های آموزشی برای استفاده فردی طراحی شده اند. دانش آموز به جای تعامل با  همکلاسی یا معلم، در کامپیوتر خود جذب می شوند. کمبود ارتباطات در فرد یک مشکل است که به نظر می رسد رو به افزایش می باشد. با وجود  ایمیل، پیام کوتاه و شبکه های اجتماعی، به نظر می رسد که با یک روند جدید از تعاملات اجتماعی روبرو هستیم. جوانان امروز مهارت های اجتماعی لازم برای موفقیت های آینده را یاد نمی گیرند. 
عدم تعادل:
اینگونه می‌توان گفت دانش آموزانی که وضعیت اقتصادی بهتری دارند، به دانش‌های نوین دسترسی دارند و از دیگران پیشی می گیرند. این امر سبب می‌شود تا در نظام آموزش و پروش اختلال ایجاد شود.آیا پیشرفت در یک نرم‌افزار آموزشی، بیانگر دانش کودک در زمینه تکنولوژی است؟


مطالب مرتبط