عوامل روانشناسی و زیستی مؤثر بر کیفیت مطالعه


عوامل بسیاری بر کیفیت مطالعه شما تاثیر می‌گذارد، خواه مثبت خواه منفی. عوامل روانشناسی زیستی مؤثر بر مطالعه دنیای گسترده ای دارد که برخی از آن‌ها را باهم مرور می کنیم.
استراتژی یادگیری یکی عوامل روانشناسی می باشد. هرکسی شیوه یادگیری خود را دارد. برخی با خلاصه نویسی، برخی با مارک کردن یک بخش یا حتی چندبار خواندن یاد می گیرند. استراتژی یادگیری شامد یادگیری سطحی و عمیق می باشد. مثلاً چندبار خواندن یک استراتژی سطحی و برقرای ارتباط بین مفاهیم یک یادگیری عمیق می باشد. یادگیری عمیق درصد موفقیت بالاتری را به خود اختصاص می‌دهد و مطلب برای مدت طولانی‌تری در ذهن می ماند.
ظرفیت تحصیلی شما یکی از عوامل روانشناسی مهم می باشد. هر فردی دارای  ظرفیت بدنی ویژه خود می‌باشد و باید با توجه به ظرفیت خود برنامه‌ریزی کند.
از دیگر عوامل می‌توان به یادگیری خودگردان اشاره کرد. روانشناسان معتقدند هر فرد با توجه به نیاز های خود، اهداف خود و عادات شخصی بهتر از سایرین می‌تواند برای خود برنامه‌ریزی کند.
خودباوری برای کسب موفقیت از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.شما باید باور داشته باشید که می توانید.
خواب یک عامل بیولوژیکی است که می تواند بازدهی یادگیری افراد را تحت تأثیر قرار دهد. در‌واقع می‌توان گفت خواب کم با کاهش تمرکز و کاهش حافظه رابطه مستقیم دارد.
ورزش کردن یک عامل بیولوژیکی می‌باشد که عمل‌کرد مغز را بهبود می‌بخشد و سبب افزایش یادگیری می شود. روزانه انجام 30 دقیقه تمرین می‌تواند برای بهبود کیفیت مطالعه مفید باشد.
شاید خیلی‌ها تصور کنند که کافئین برای مغز مضر است، اما تحقیقات بیانگر اثر مثبت کافئین بر مغز می باشد.
نحوه تغذیه برای ارتقا عملکرد مغز بسیار مهم است. 25٪ از انرژی که از غذا به دست می آورید به مغز هدایت می شود. این درصد در سنین پایین‌تر مثل نوجوانی یا کودکی تا 65٪ نیز متغیر است.


مطالب مرتبط