روش یادگیری شیمی


شیمی یکی از دروس سخت می‌باشد و برای اغلب دانش آموزان یادگیری آن مشکل می باشد. این درس نیز به مانند سایر دروس نیاز به تمرین و تکرار دارد، اما ما در اینجا به شما چند راهکار برای یادگیری شیمی ارائه می دهیم.

خواندن قبل از کلاس: یکی از روش‌های مهم یادگیری مرور قبل از کلاس می باشد. این روش نه تنها برای شیمی بلکه برای اکثر دروس حائز اهیمت می باشد. مرور درس قبل از کلاس سبب می‌شود تا مطالب هنگامی که سر کلاس بیان می‌شود برای شما آشنا باشد.از این رو شوق یادگیریتان افزایش می یابد.

درک کنید بجای آنکه حفظ کنید: به گفته ویلیام جیمز مهم آن است که بدانیم چه چیز را یاد بگیریم.شما باید بر مفاهیم تمرکز کنید و صرفاً حفظ مطالب خودداری کنید. سعی کنید مطالب را درک کنید و مفاهیم را متوجه شوید.

استفاده از فلش کارت: شیمی پر از نماد ها، فرمول ها و اسم‌ها است. بهترین راه یادگیری نماد ها و فرمول ها استفاده از فلش کارت می باشد. فلش کارت ها به شما کمک می‌کنند تا با تکرار مدام و دیدن مدام فرمول ها و نماد ها آن‌ها را به خاطر بسپارید.

یادداشت برداری: شیمی چون حاوی تعداد زیادی فرمول، نماد و اسم است، یادداشت برداری از کلاس و خلاصه نویسی برای آن از اهمیت بالایی برخودار می باشد. با استفاده از خلاصه‌ای که از یادداشت هایتان تهیه کرده‌اید می‌توانید فرمول ها و… را به صورت جامع داشته باشید.

تمرین روزانه: شیمی درسی نیست که آن را مطالعه کنید و سپس کنار بگذارید تا چند هفته بعد! شیمی یک درس فرار است که احتیاج به تمرین بسیار دارد. شما باید هر روز تمرین حل کنید تا فرمول ها و نکات مربوط به آن‌ها در ذهنتان باقی بماند.

در نهایت ما به شما توصیه می‌کنیم پس از مطالعه شیمی، وقتی از روش‌های بالا استفاده کردید ، به پیدا کردن نقاط ضعفتان بپردازید. آنگاه هر کدام از روش‌های فوق که تأثیر بیشتری در برطرف کردن نقطه ضعفتان داشت را بیشتر انجام دهید. همچنین تکرار مطالب و مرور دوره ای آن را از یاد نبرید.

مطالب مرتبط