روش کنترل استرس سر جلسه کنکور


استرس کنکور یکی مشکلات رایج در بین داوطلبان می‌باشد که متأسفانه می‌تواند بر نتیجه کنکور داوطلب تأثیر بگذارد.از این رو کنترل استرس کنکور سر جلسه و قبل از جلسه امتحان یکی مسائل حائز اهمیت می باشد. راهکار های زیر به شما کمک می‌کند تا از استرس کنکور کاسته شود.

خواب خوب:

شب قبل از امتحان به خوبی بخوابید. سعی کنید زود تر از شب‌های قبل به رخت خواب بروید. از فکر کردن به نتیجه کنکور و هر مسأله پیرامون کنکور پرهیز کنید.

غذای خوب و کافی:

روز قبل از آزمون و در روز کنکور بیش از حد غذا نخورید. حتماً صبحانه بخورید و با خود تغذیه‌ای همراه ببرید(دانه‌های خوراکی مثل کشمش، پسته و … شکلات کاکائویی). از پروتئین استفاده کنید. بیش از حد لبنیات نخورید زیرا ممکن است سبب کاهش تمرکزتان شود.

حرکات ورزشی:

روز از قبل از کنکور اندکی ورزش کنید. همچنین سر جلسه آزمون هرگاه دچار خستگی و بیحالی شدید تمرینات کششی و تنفسی انجام دهید.

ساعت بیداری:

سعی کنید از چندین روز از قبل کنکور خود را عادت بدهید در ساعتی که کنکور برگزار می شود، بیدار شوید. اگر مثلاً کنکور ساعت ۸ صبح است و شما هر روز ساعت ۱۰ صبح بیدار شوید، حتی اگر ۸ صبح بیدار شوید بدنتان از ساعت ۱۰ شروع به فعالیت می کند.

حوستان به خودتان باشد:

سر جلسه حوستان را به اطراف و دیگر داوطلبان ندهید. سعی کنید فقط به دفترچه سؤالتان دقت کنید. مدام به سؤال‌های جواب‌هایی که پاسخ نداده اید، زل نزنید.

فشار بیش از حد:

به خودتان بیش از حد فشار نیاورید. به اندازه مطالب را مرور کنید. با مطالعه بیش از حد خود را درس زده نکنید که در روز کنکور دیگر انرژی نداشته باشید.

آب بنوشید:

نوشیدن آب در هر زمانی سبب ایجاد حس آرامش در شما می شود. سر جلسه کنکور هرگاه استرس به سراغتان آمد اندکی آب بنوشید.

پدر و مادر ها:

والدین گرامی بیش از به فرزندتان فشار نیاورید. با تکرار کلمه امتحان و کنکور سبب افزایش استرس در فزندتان نشوید. کنکور تمام زندگی نیست!
بخاطر موفقیت در کنکور فرزندتان را در کلاس‌های مختلف ثبت نام نکنید.
از گفتن جملات استرس زا قبل از ورود به جلسه امتحان پرهیز کنید. مانند تو موفق می شوی، من به تو اعتماد دارم، تو حتماً می‌توانی و …
سعی کنید با کنکور مانند سایر آزمون های دیگر برخورد کنید. مثلاً بعد از بردن داوطلب به محل امتحان بگویید ما می‌رویم به کارمان برسیم و چند ساعت دیگر باز می گردیم.


مطالب مرتبط