راهکار هایی جهت کمک به دانش آموزان برای یادگیری


معلمین و والدین نقش مهمی در افزایش یادگیری دانش آموزان دارند. یکی از راه‌های کمک به دانش آموزان مشارکت دادن دانش آموزان در درس  می باشد. معلمین باید سعی کنند کلاس‌های درس را از حالت سخنرانی خارج کنند و با دانش آموزان به بحث و گفتگو بنشینند. از دانش اموزان سؤال کنید و نظرات مختلف را به نظر سنجی بگذارید.
مفاهیم را ساده سازی کنید. از مفاهیم ساده برای آموزش استفاده کنید. وقتی که ذهن دانش آموز  برای یادگیری آماده شد به سراغ مطالب سخت و پیچیده بروید.
از انواع ویدیو و بازی استفاده کنید. آمار ها نشان می‌دهد استفاده از بازی و ویدیو با درگیر کردن ذهن دانش آموز و گرفتن تمام تمرکز دانش آموز، بر یادگیری آنها تأثیر بسیار مثبتی دارد.
از تصاویر و نشانه‌ها برای کمک به دانش آموز استفاده کنید. ذهن انسان نشانه‌ها را بهتر بخاطر می‌سپارد. برای درس‌هایی مثل تاریخ این روش بسیار مؤثر می‌باشد.
از داستان و غصه برای طرح یک درس استفاده کنید. داستان‌ها بهتر در ذهن دانش آموز می‌مانند. از طرفی بیان مستقیم یک مطلب ممکن است سبب خسته شدن دانش آموز شود. در اثر خستگی  دانش آموز، بازدهی ذهن او کاهش می‌یابد و مطالب را به خوبی درک نمی‌کند.
تنها بر اساس آنچه که سیستم مدرسه تعیین می‌کند، انجام ندهید. روش‌هایی که سیستم آموزشی تعیین می‌کند شاید سالها مورد استفاده قرار بگیرد اما ابزار هایی برای یادگیری وجود دارد که با استفاده از آن‌ها هر فردی قادر به یادگیری می‌باشد. از کتاب‌های کمک درسی، اپلیکیشن ها و ... استفاده کنید.
از چیز هایی دانش آموز یاد گرفته به صورت کاربردی استفاده کنید. مثلاً والدین می‌توانند محاسبه مقدار مواد اولیه لازم برای پخت یک کیک را به دانش آموز بسپارند.

 این موارد تنها برخی از راه‌های کمک به دانش اموزان می‌باشد. شما می‌توانید با خلاقیت و ابداع روش‌های جدید در خانه و سر کلاس سبب یادگیری هرچه بهتر دانش آموز شوید.


مطالب مرتبط