راهنمای مطالعه ریاضی برای دانش آموزان


ریاضی یکی از دروس دشوار برای دانش آموزان محسوب می شود. این درس نسبت به سایر دروس دارای روش‌های خاص خود می باشد. برخی از این راه حل‌ها ممکن است برای شما مناسب باشد و برخی دیگر نه. از این رو می‌توان گفت روش‌های مطالعه ریاضی منحصر به فرد می باشد. 
یادگیری فعال با ریاضی
بر خلاف برخی از دروس دیگر که شما فقط می توانید از طریق گوش دادن و خواندن بیاموزید، ریاضی اینگونه نیست. در ریاضی تنها با گوش دادن یا خواندن نمی توانید پیشرفت کنید و مهارت کسب کنید. برای یادگیری ریاضی باید تکالیف خود را تماماً انجام دهید.اگر تمرین حل نکنید، هیچ‌گاه متوجه مطلب نمی‌شوید و فرمول ها را نیز نمی‌توانید حفظ کنید.
تجربه نشان می‌دهد که اکثر مردم می توانند ریاضیات را یاد بگیرند اگر به صورت مداوم تمرین کنند. 
ارتباط مفاهیم باهم
تمامی مطالب ریاضی باهم ارتباط دارند. در‌واقع چیزی که امروز یاد می‌گیرید بر اساس چیزی است که قبلاً یاد گرفته اید. مثلاً اگر شما جبر دبیرستان را بلد نباشید، جبر دانشکده را نیز متوجه نخواهید شد.
ریاضی مانند بلوک های یک ساختمان است و همه مطالب باهم مرتبط هستند. بنابراین اگر بلد نیستید به عقب بر گردید و از ابتدا بیاموزید.
تمرکز بر اصول
حفظ کردن فرمول ها و رابط بسیار مهم می‌باشد اما کاربرد آن‌ها مهم‌تر است. شما باید بدانید این فرمول برای چه چیزی است و از کجا آمده.
در ریاضیات درک مطلب مهم‌تر از بخاطر سپاری آن می باشد. اگر شما مطلب را بدون درک تنها حفظ کنید حتی در آزمون های کتاب باز نیز موفق نخواهید شد.
واژگان مخصوص ریاضی
ریاضی واژگان خود را دارد. لیستی از آن‌ها را تهیه کنید. هر بار که مطلبی را خواندید و واژه جدید را پیدا کردید به آن لیست بیفزایید. برخی از دانش اموزان خسته می‌شوند و می‌گویند نمی‌توانند یاد بگیرند، این مطلب درست نیست. ریاضی به صبر ، حوصله و پشتکار نیاز دارد.
افزایش پیچیدگی ریاضی
هر چه بیشتر در ریاضیات پیش بروید، با پیچیدگی و دشواری بیشتری روبه رو می شوید. بنابراین شاید مجبور شوید مدت زمان بیشتری را صرف کنید تا متوجه مفاهیم شوید. نگران نباشید شما تنها نیستید.
یادداشت برداری از کلاس
شاید بسیاری از توضیحات مربوط به  درس در کتاب نباشد، بنابراین حتماً از گفته‌های معلم خود یادداشت برداری کنید. فرمول هایی که معلم تأکید می‌کند را حتماً نشان دار کنید. این یادداشت‌ها را بعد از کلاس مرور کنید.
انجام تکالیف
بهتر است تکالیف مربوط به ریاضی را تا زمانی که هنوز مطلب در ذهن شما تازه است، انجام دهید. همیشه راه حل‌های خود را به معلم یا استاد خود نشان دهید تا مطمئن شوید راه درست و سازمان یافته‌ای را برای رسیدن به جواب انتخاب کرده اید.

از مطالبی که مشکل دارید فرار نکنید. تکرار کنید و از معلم خود کمک بخواهید. هر روشی که ریاضی را بهتر متوجه می‌شوید را حفظ کنید. مطئن باشید پس از مدتی به آن حدی که می‌خواهید می رسید.

مطالب مرتبط