خلاصه نویسی وقتی که درس می‌خوانید


آیا از تاکنون از یادداشت برداری استفاده کرده اید؟ یا تنها از متن یا می‌گیرید بدون آنکه خلاصه نویسی کنید. شاید شما متنون مهم را برجسته می‌کنید و اینگونه مطالب مهم را می خوانید.
اگر شما از خلاصه نویسی استفاده نکنید بهره زیادی از مطالعه نمی برید. خلاصه نویسی نیز روش خاص خود را دارد و استفاده از تکنیک های مربوط به آن می‌تواند سبب یادداشت‌هایی منظم‌تر شود.
چگونه خلاصه نویسی خوبی داشته باشیم؟
یادداشت‌های شما می‌تواند به صورت‌های مختلفی باشند و برای هر کسی متفاوت است. شما نباید تمام متن را در خلاصه هایتان بگنجانید یا فقط آنچه را که حفظ هستید بنویسید! همچنین نباید وقت و انرژی خود را فقط روی خلاصه نویسی متمرکز کنید. سعی کنید از راهکار های زیر برای بالابردن کیفیت خلاصه نویسی استفاده کنید.
علامت گذاری به طور مستقیم در متن:
اگر از نسخه چاپی استفاده می کنید، هر زمان که قسمتی به نظرتان مهم به نظر رسید را علامت گذاری کنید  یا کلمات و عبارات مهم را در حاشیه کتاب بنویسید. اگر از متن های غیر چاپی در رایانه استفاده می‌کنید می‌توانید برای علامت زدن از نرم‌افزار های موجود استفاده کنید.
یک نقشه مفهومی در ذهنتان ایجاد کنید:
سؤالاتی که در ذهنتان پیش می‌آید را در دفترچه بنویسید. در طول مطالعه هرگاه جواب سؤالتان را پیدا کردید، آن را جلوی سؤال بنویسید.
هر کلمه‌ای که در متن دیدید و ندانستید چیست یادداشت کنید. هر زمان معنا و مفهوم آن را پیدا کردید، در دفترچه بنویسید.
نکات خلاصه نویسی:
اطلاعات را صرفاً کپی نکنید. سعی کنید مفاهیم را بنویسید.
از برجسته سازی بیش از حد متن نیز خود داری کنید، زیرا تمرکز شما را از متن اصلی کاهش می دهد.
تا انتهای مطلب بخوانید و بعد خلاصه نویسی کنید. عجول نباشید در خلاصه نویسی.
قبل از شزروع مطالعه یک نگاه کلی به متن بیندازید تا ذهنتان در جستجوی مطالب مهم باشد.
مفاهیم را به زبان خود بنویسید .
    

مطالب مرتبط