تکنیک پومودورو چیست؟


مدیریت زمان یکی از مباحث بسیار مهم در دنیای امروز می باشد. برای مدیرت زمان راهکار های مختلفی ارائه شده است. یکی از این راهکار ها تکنیک پومودورو می باشد.
پومودورو چیست؟
پومودورو در‌واقع نام یک سس ایتالیایی می‌باشد که از گوجه‌فرنگی تهیه می شود. این سس برای آماده شدن به 20 تا 25 دقیقه زمان نیاز دارد.
تکنیک پومودرو توسط فرانچسکو چیریلو ابداع شد.  فرانچسکو چیریلو معتقد است که پس از صرف زمان 25 دقیقه‌ای باید به مدت 5 دقیقه استراحت کرد. در این تکنیک هر  بازه زمانی 25 دقیقه‌ای یک پومودورو نامیده می‌شود و پس از گذشت چهار پومودورو باید به میزان 15ـ20 دقیقه استراحت کنید.
این تکنیک به بهبود کیفیت مطالعه شما بسیار کمک می‌کند. همچنین در انجام کار های دیگر مثلاً در انجام وظایف شغلیتان نیز کمک می کند.
نتایج تکنیک پومودورو:
شاید در ابتدا متوجه تأثیر این تکنیک نشوید اما پس گذشت زمان متوجه می‌شوید چقدر نسبت به قبل، از زمان خود بهره می برید.
فن پمودورو به شما کمک می‌کند تا عادت انجام چند کار همزمان را کنار بگذارید و روی یک وظیفه تمرکز کنید.
انجام وظایف و به طور کلی انجام یک کار از استرس شما می کاهد.
اجتناب از ذهنیت کمال گرا برای انجام پروژه ها
نحوه انجام تکنیک پومودورو:
برای انجام فن پومودرو شما تنها نیاز به تایمر، قلم و کاغذ دارید. تایمر را روی زمان 25 دقیقه‌ای تنظیم کنید. پس از به صدا آمدن تایمر یک تیک روی کاغذ بزنید و کارتان را رها کنید و به 5 دقیقه استراحت بپردازید. 
در این 5 دقیقه می توایند چای بنوشید، میان وعده بخورید، چند تمرین کششی انجام دهید و  یا به توالت بروید.
سپس به محل قبلی برگردید و به مطالعه یا کاری که انجام می‌دادید بپردازید. پس آنکه تیک چهارم پومودورو را زدید، 15 دقیقه استراحت کنید.
دقت کنید با توجه به سختی کار یا درس مورد مطالعه می‌توانید یک پومودورو یا دو پومودورو برای انجام آن کار در نظر بگیرید.
قوانین این فن را به تعویق نیندازید. مثلاً نگویید ده دقیقه دیگر می‌توانم ادامه دهم. یا زمان استراحت خود را کم یا زیاد کنید. هرکاری که در زمان استراحت انجام می‌دهید، در راس ساعت خاتمه دهید و وقتی تایمر به صدا در آمد، دیگر ادامه ندهید.


مطالب مرتبط