تکنیک هایی کاربردی برای افزایش کیفیت مطالعه تحصیل بخشی از زندگی  است.  تکنیک های مطرح شده برای افزایش کیفیت مطالعه به صبر، تمرین و آزمون و خطا نیاز دارد. روش‌های زیر می‌توانند برای افزایش کیفیت مطالعه شما مؤثر باشند. خودتان نیز می‌توانید از هر راهکاری که به افزایش کیفیت مطالعتان کمک می‌کند استفاده کنید.

1. نسخه های چاپی

صفحه ها و  رسانه های الکترونیک قابل حمل بوده و از این رو راحت‌تر می‌باشند، اما تحقیقات نشان می دهد که نسخه های چاپی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی از محققان معتقدند که عادت های تعاملی نظیر پیمایش، کلیک کردن و اشاره به افزایش تجربه دانشگاهی می افزاید و بیش از 90 درصد از دانشجویان پاسخ دادند که در هنگام تحصیل و کار مدرسه، ترجیح می دهند  از دستگاه‌های دیجیتال استفاده کنند. علاوه بر این، یک مدرس روانشناسی می گوید که دانش آموزان در صورت خواندن از صفحه نمایش کامپیوتر در مقابل خواندن مطالب از نسخه های چاپی نیاز به تکرار بیشتری دارند.

2. گوش دادن به موسیقی

برخی از متخصصان معتقدند که  هنگام مطالعه، گوش دادن به موسیقی یا سکوت یک سلیغه شخصی است. اما بسیاری معتقدند گوش دادن به آهنگا هایی مانند آهنگسازان قرن هجدهم، می تواند ذهن فرد را درگیر کرده و به افزایش فعالیت مغز وی کمک کند. از طرفی گوش دادن به موسیقی ممکن است خلق و خو شما را بهبود بخشد و دیدگاه شما را نسبت به مطالعه تغییر دهد.

3. ورزش

مزایای ورزش  در زمینه سلامت، تناسب اندام و روانشناسی به خوبی شناخته شده است. مطالعات نشان می دهد که حتی یک تمرین کوتاه توانایی های ذهنی ما را  افزایش می‌دهد، زیرا  اکسیژن و مواد مغذی را به مغز ارسال می کند. به گفته دکتر داگلاس ب. مک کیگ، فعالیت ورزشی قبل از مطالعه می تواند ذهن شما  هشدار تر و بازتر کرده و به یادگیری اطلاعات جدید در در حین مطالعه کمک کند.

4. آرامش

استرس مانع یادگیری می شود. محققان UC Irvine دریافتند که استرس به مدت چند ساعت می تواند هورمون های آزاد کننده کورتیکوتروپین را متوقف کند . از این رو روند ایجاد و ذخیره اطلاعات  مختل می شود. در صورت بروز اختلال می‌توانید با انجام تمرین کوتاه ورزشی یا کشیدن چندین نفس عمیق، از سطح استرس خود بکاهید.

5. وقتی خسته‌ای مطالعه کن

مطالعه کردن در هنگامی که خسته هستید می تواند به مغز شما کمک کند مهارت های جدید بیاموزید.یادگیری خواب یک اصلاح رایج در این زمینه می‌باشد. این اصلاح بیانگر فعالیت مغزی شما در خواب است. مغز شما می تواند در طول زمان استراحت به مرور مطالب بپردازد. از این رو پیشنهاد می‌شود قبل از خواب نگاهی به آنچه خوانده‌اید، بیندازید.

6. تغییر چشم انداز

مطالعات نشان می‌دهد چشم انداز شما در حین مطالعه بر کیفیت مطالعه تأثیر می‌گذارد. روبرت رابرت بجکک معتقد است که رفتن به اتاق بزرگ‌تر یا تغییر محیط فعلی سبب افزایش یادگیری شما می‌شود. 

7. منحنی فراموش کردن

در سال 1885 دانشمندان شروع به کشف "منحنی فراموش کردن" کردند. منحنی فراموش کردن بیانگر این مطلب است که اگر شما یک مطلب جدید را اولین بار بخوانید به احتمال 80٪  تا 24 ساعت آنچه که یاد گرفته‌اید، از یاد می‌برید، اما اگر  پس از یک هفته،  پنج دقیقه مطالب را مرور کنید ، 100٪  آن همان اطلاعات را حفظ خواهید کرد. بنابراین مرور مطالب را تا قبل از آزمون را یاد نبرید.

8. استفاده از روش بخاطر آوردن

این روش مطالعه در سال2009 یک موضوع داغ بود. یک استاد روانشناسی مقاله ای در مورد خواندن  کتاب های درسی به دانش آموزان ارائه کرد. به گفته وی، دانش آموزان با فکر کردن بهتر یاد می‌گیرند. از این رو او پیشنهاد کرد که دانش آموزان از روش بخاطر آوردن استفاده کنند. این روش به این صورت است که کتاب‌های فوق را بسته و هر آنچه را که تاکنون خوانده‌اید را بخاطر آورده و تکرار کنید. 

9. استفاده از جعبه لایتنر

سباستین لایتنر، دانشمند آلمانی،روش مطالعه  جدیدی را ابداع کرد که دانشجویان را مجبور به مرور و یادگیری می‌کند. جعبه لاینر شامل چند قفسه می‌باشد. روی برگه ها یک کلمه یا سؤالی بنویسد و در طرف دیگر آن توضیح مربوط به آن را یادداشت کنید. هر روز از قفسه اول شروع کنید هر کارتی که توضیحات آن را بلد بودید به قفسه دوم و هر کارتی که بلد نبودید را به قفسه اول برگردانید. همین کار را برای قفسه دوم، سوم و ... نیز انجام دهید. 

10.تمرین و تست حل کنید

شما می‌توانید از آزمون های دوره پیشین استفاده کنید و تمرین حل کنید. با حل تست و تمرین آزمون دوره پیش با نحوه و سبک سؤالات آشنا می شوید. در سال 2011، دانشجویانی که به انجام تست و تمرین دوره های پیش پرداخته بودند تا 50٪ بیشتر از همتایان خود مطالب را یاد گرفته بودند.

11. استفاده از خلاصه نویسی

فیزیکدان رابرت فینمن یک روش یادگیری مبتنی بر خلاصه نویسی در یک دفتر یادداشت معرفی کرد. او این روش را برای درک پیچیده‌ترین مفاهیم نیز کاربردی می‌دانست. در این روش ابتدا مشخص کنید چه چیز هایی را می‌خواهید یاد بگیرید، سپس خلاصه‌ای از آنچه که می‌خواهید یاد بگیرید را در طول مطالعه تهیه کنید . درست مثل درخت بونسای که شبیه درخت بزرگ است اما کوچکتر.

12. نقش معلم

تحقیقات نشان می دهد وقتی که دانش آموزان  در انتظار اطلاعات جدید هستند، توانایی یادگیری آن‌ها افزایش می‌یابد. این مطلب باعث می‌شود معلمان با بیان نکات و کلمات کلیدی مهم به یادگیری خود و دانش آموزان بیفزایند. چگونگی تدریس معلم بر اندازه یادگیری فرد نیز مؤثر می‌باشد. از ین رو هرگز نباید نقش معلم نادیده گرفته شود.

13. توقف انجام چند کار در یک زمان

انجام چند کار در یک زمان افسانه است. برای درک این مطلب می‌توان مثال دو پرنده با یک سنگ زدن را عنوان کرد.  به گفته محققان پرداختن به کار های دیگر نظیر چک کردن گوشی می‌تواند زمان مطالعه شما را افزایش داده و یادگیری را مختل کند.


روی مطالب بیش از حد تمرکز نکنید. اگر تاکنون از شیوه مطالعاتی خود سود نبرده اید، از شیوه‌های دیگر استفاده کنید.
مطالب مرتبط