تکنیک هایی برای یادگیری تاریخ


تاریخ یکی از دروسی است که در مدرسه دانش آموزان به سبب دارا بودن مطالب حفظی زیاد، به آن علاقه‌ای نشان نمی دهند. این درس نیز به مانند سایر دروس تکنیک خاص خود را برای یادگیری دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می پردازیم.

تکنیک یادگیری تاریخ:

اتصال بین مطالب: 

تاریخ موضوعی است که بر حوادث، زمان و اشخاص استوار است. از طرفی تاریخ به گونه است که موضوعات مخلف آن باهم در اترباط هستند، بنابراین اتصال بین این موضوعات بسیار مهم است.شما باید یادداشت‌هایی تهیه کنید و سپس آن را بر اساس سال، دهه ها و … تقسیم‌بندی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بجای حفظ کردن بخش‌های اعظمی از یک موضوع نکات مهم و برجسته آن را به خاطر بسپارید. از طرفی با نگاهی کلی قبل از امتحان می‌توانید همه مطالب مهم را یادآوری کنید.
وقتی این یادداشت‌ها را تهیه کردید می‌توانید در ذهنتان با استفاده از آن‌ها مطالب و واقایع را بهم ربط بدهید. در‌واقع می‌توانید یک نقشه ذهنی ایجاد کنید.

حفظ اطلاعات کلیدی:

 حفظ اعداد و ارقام یکی از موضوعات مهم در تاریخ می باشد. فلش کارت ها می‌توانند به شما در حفظ اطلاعات کلیدی بسیار کمک کنند.

تماشای فیلم:

روش دیگری که می تواند در هنگام مطالعه تاریخ بسیار موثر باشد و حتی ممکن است تعجب آور باشد، تماشای فیلم است!فیلم های تاریخی و مستند که رویداد های تاریخی را به تصویر می‌کشند در درک رویدادها و حفظ اطاعات موجود به وقایع بسیار مؤثر می باشند.این فیلم‌ها علاوه بر سرگرمی باعث می‌شود تا شما آنچه را مطالعه کردید عیناً مشاهده کنید، درنتیجه سبب یادگیری شما می شود.

دیدگاه‌های جدید:

 در آزمون ها شرکت کنید. به سؤالات امتحان های مختلف پاسخ دهید. آزمون های خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. این کار به شما کمک می‌کند تا با دیدگاه‌های مختلف آشنا شوید و نقاط ضعف خود را بشناسید. آزمون های چهار گزینه ای یک روش راحت برای بررسی سریع میزان یادگیری شما محسوب می شود.


مطالب مرتبط